Anasayfa » BASINDAN » Suudi Arabistan’da hakları gasp edilen ve rehin tutulan Türkiyeli inşaat işçilerinin mektubu

Suudi Arabistan’da hakları gasp edilen ve rehin tutulan Türkiyeli inşaat işçilerinin mektubu

Mart 2018 Tarihi itibari Saudi Arabian Baytur inşaat firması ile anlaşarak Suudi Arabistan Tebuk / Sharma şehrinde TB3374 kodlu projede işbaşı olarak göreve başladım. Buraya geldiğimizde Baytur inşaatı yüklenici firma, ana firma olarak Azmeel ve Kontrol firma olarak Diyar’ı gördük.

İlk 6 ay boyunca çok ciddi bir iş yoğunluğun içinde bulduk kendimizi. 3 bin kişinin çalışması gereken bir inşaat sahasında 10 bin kişiden fazla işçi yığılmasından kaynaklanan problemler yaşanıyordu. İş güvenliği, işçi sağlığı, yemek, konaklama vs. gibi sorunlar ciddi anlamda baş gösterdi. Kamplarda koşullar insanlık dışıydı, yaşamak tek kelime ile imkansızdı. Ayrıca günlük çalışma saatleri 18 saatin altına düşmedi. Türkiye’de saati 6 dolardan anlaşılmasına rağmen orada ücretler 3 dolara düşürüldü. Ayrıca falancanın akrabası, dostu olmaktan başka bir niteliği olmayan bir yığın iş bilmez sıkıntı yaratıp duruyordu.

Geldiğim ilk günden itibaren yönetimde bulunan şahıslara sahada yapılan yanlış işlerden, işçi istismarından bahsettim. Defalarca toplantı istememe rağmen her seferinde ret cevabı ile karşılaştım. Ayrıca kazı miktarlarını fahiş düzeyde fazla göstererek dolandırıcılık yaptıklarına tanığım. Bu hataları defelarca yazılı ve sözlü olarak dile getirdik. 6 ay boyunca yapılan mesailerin karşılığı olarak başta verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. 6. ayın sonunda dedikleri “işe çıkmasaydınız” kelimesi oldu.

Bunun sonunda yapılan istismar ve yanlışlarda yönetimde bulunan kişilerin parmağı olduğu ortaya çıkmaya başladı. Paralar ödenmemeye, zaten kötü olan yemekler çıkmamaya, olmayan sağlık hiç olmamaya başladı. Sonunda bütün Baytur yönetimi Sharma şantiyesinden kaçarak bizleri kendi halimize bıraktı. Telefonlara bakmadılar. Arada genel e-posta yollayarak çalışanları tehdit ettiler. Cevap verenlerin şirket e-posta adresleri kapatıldı. “Burası Arabistan, burada bizlerin dediği olacak, her dediğimizi yapmaya mecbursunuz” cümlelerini kullanarak bizleri susturmak istediler. Kimi arkadaşımız korkup sustu kimisi kavgasına devam etti. Onlar Türkiye’de bizim paramızı yerken buradaki işçi arkadaşlarımız ve bizler sefil şekilde Türkiye’den ailelerimizden para getirtme yolları aradık.

Bu olaylar başgöstermeden önce maaşlar 2 ay geriden ödeniyordu. Sonralar bu süre 10 aya çıktı. Bunun üzerine şirkete istifamı sunup çıkış işlemlerimin yapılmasını istedim. Yaklaşık 10 aydır çıkış için beklemekteyim. El konan pasaportuma zar zor nihayet kavuştum. Biletimi kendi cebimden para vererek alacağım. Yeter ki bu adamların elinden kurtulayım. Bu bekleme sırasında Baytur Personel Koordinatörü M.C. ile görüşme imkanı bularak bütün usulsüzlükleri, neler yaşadığımı, burdaki idarenin yaptıklarını tek tek anlattım. Türkiye’den ailelerimizden para isteyerek hastaneye gittiğimizi, şantiyede yemek verilmediğini aylardır yemekleri ve barınma ihtiyaçlarını kendi olanaklarımızla karşıladığımızı anlattım. Gelen cevap “olur böyle şeyler…doğaldır” oldu. Bunun üzerine tartışarak yanından ayrıldım.

Defalarca Cidde Başkonsolosluğumuza e-postalar yolladım. Maaşların 8-9 ay içerde tutulduğunu, gitmek istediğimizi ama zorla burada tutulduğumuzu gerek e-posta ile, gerek telefonla bildirmeme rağmen hiçbir geri dönüş olmadı. Yaklaşık 3 ay uğraştan sonra gelen cevap konsolosluk olarak bir şey yapamayacaklarıydı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı cimer şikayet sayfasına yaptığım başvurularımı çoğalttım. Uzun uğraşlar sonunda cimer aracılığı ile dönüş yapan Cidde konsolosluk çalışanları işi takip ettiklerini araştırdıklarını geri dönüş yapacaklarını ilettiler. Sabırla beklememe rağmen hiçbir dönüş olmadı.

Uzun bir bekleyiş ardından ana firma Azmeel, Baytur’u dışlayarak yerine bakması için (kayyum niteliğinde) Thabat İnşaat firmasını buraya yollayarak işlerin düzeltilmesini istemiş.

Thabat gelerek gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra  09.04.2019 ve 27.06.2019 tarihleri arasında içerdeki birikmiş olan maaşlarımızdan sekiz ayın maaş ödemesini gerçekleştirdi. Bu sırada yapılan toplantılarda Azmeel’in her ay düzenli olarak Baytur’a maaşlar için ayda 5 milyon dolar ve ayrıca diğer saha harcamaları için ödeme yaptığını öğrendik. Durumun Suudi Arabistanlı işverenden değil, tamamen Baytur’un Sharma şantiyesinde bulunan yöneticilerinden kaynaklandığını anladık.

Türkiye’de  şikayetlerin ve protestoların artması üzerine Cidde Konsolosluğu’ndan şantiyeye geliş sağlandı. Ama birinci derecede mağdur işçilerle değil aralarında bir yakınlık olduğunu anladığımız yönetimde bulunanlar kişiler ile görüşme gerçekleştirdiler.

Bu arada Baytur bünyesinde çalışan iki taşeron firma da Baytur’un suç ortağıdır. İnsanları Türkiye’den getirerek hem verdiği sözleri tutmuyor hem de anlaştığı ücreti keserek insanları mağdur ediyorlar. Olaylar çıkmaya başlayınca idarenin tamamı şantiyeden kaçarak bizleri mağdur etmiştir. Hepsi aldattıkları insanları pasaportlarını alıkoyarak zorla burada tutmaktadır.

Daha detaylı yazmak isterim. Kısaca buradaki durum şu: Zorla burada tutuluyoruz. Konsolosluk ve Arabistan polisi bizleri yalnız bıraktı tehditler savurdu. Baytur inşaat bünyesinde bulunan yönetim bunu yapmaya devam etmekte. Acilen içerideki paralarımızın verilmesini, çıkışımızın yapılmasını ve biletlerimizin alınarak evlerimize gönderilmeyi istiyoruz.

Aslan Doğan/gazete.red

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*