Anasayfa » BASINDAN » Sütaş’ta işten atma ve eylem

Sütaş’ta işten atma ve eylem

Tek Gıda-İş, Sütaş’ta işçilerin e-Devlet şifrelerini vermedikleri ve sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını açıkladı.

Sütaş ise gerekçe olarak performansı gösterdi. İşçiler geri alınmaz ve sendika örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmazsa Sütaş boykot edilecek.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Yılmaz’ın sahibi olduğu Sütaş, Türkiye’nin süt ve süt ürünleri piyasasında iş hacmi büyük firmalardan biri olarak biliniyor.

Sütaş’ın Aksaray ve Bursa Karacabey ilçesindeki fabrikalarında çalışan 26 işçi, 13 Nisan’dan itibaren belli aralıklarla işten çıkarıldı.

“Daha önce de işten çıkarıldılar”

bianet’e konuşan Tek Gıda-İş sendikasından Sütaş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, Sütaş yönetiminin işten çıkarmaya gerekçe olarak “performans yetersizliğini” gösterdiğini ancak işçilerin sendika üyesi oldukları ve üye olduklarını gösteren e-devlet şifresini yönetime vermedikleri için işten çıkarıldıklarını söyledi.

Sütaş Süt Ürünleri A.Ş’de toplam 2500 işçi çalışıyor. Tekgıda-İş, iki sene önce fabrikada örgütlenmeye başladığında da 30 işçi işten çıkarılmıştı. Bu işçiler yerel mahkemede davalarını kazandı.

“Yetki almaya az kaldı”

Karlıkaya, sendikanın şu anda fabrikada 850 üyesinin olduğunu 150 üye daha eklendiğinde yetki alacağını hatırlatarak şöyle konuştu:

“İnsan Kaynakları örgütlenme yükselince işçileri her gün odasına çağırıp sendikalı mısın, değil misin diye sormaya başladı. İşçilerden sendikalı olduklarını anlayabilecekleri e devlet şifrelerini istemeye başladılar. İşten çıkarılan bu 26 kişi şifresini vermeyi reddetti. Kalan işçiler de aynı baskıyı yaşıyor. Kimisi istifaya zorlanıyor.”

“Boykot edeceğiz”

Karlıkaya, bugün Küçükbakkalköy’de Sütaş Genel Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasının bir uyarı niteliği taşıdığını belirterek işçiler geri alınmaz ve sendikal örgütlenme önündeki engeller kalkmazsa Sütaş markasını boykot çağrısı yapacaklarını belirtti.

“Markaya zarar gelmemesi için adım adım ilerliyoruz. Taleplerimiz karşılanmazsa Sütaş markasını boykot kararı alacağız. Boykot kararında sonra markanın kendi toparlaması çok zor olur. Bunu Yörsan mücadelesinden de biliyoruz. Bizim tek isteğimiz Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO) normlarına uygun bir çalışma koşulu sağlayarak toplu iş sözleşmesi imzalamak. Çünkü işçiler şu anda 12 saat çalıştırılıyor.”

Tekgıda-İş, 19 Mayıs’ta Karacabey fabrikası önünde bir eylem daha yapacak. O eylemde TÜSİAD’ın önünde açıklanacak boykot kararının tarihi açıklanacak.

Konuyla ilgili görüşünü sorduğumuz Sütaş yönetiminden yanıt bekliyoruz.

bianet.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*