Anasayfa » GÜNDEM » “Suriye’nin Dostları” toplantısı çeşitli eylemlerle protesto edildi

“Suriye’nin Dostları” toplantısı çeşitli eylemlerle protesto edildi

İlk eylem Halkların Demokratik Kongresi tarafından saat 13.00’de düzenlendi. HDK bileşenleri “Suriye’nin Dostları” toplantısını Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması yaparak protesto etti.

Saat 14.00’de ise eşzamanlı olarak iki ayrı eylem düzenlendi. Eylemlerden biri Halkevleri, EMEP, ÖDP ve İKP tarafından gerçekleştirildi. Galatasaray Meydanı’nda buluşan eylemciler, Harbiye’ye kadar alkış ve sloganlarla yürüdü. “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Suriye’nin Dostları halkların düşmanlarıdır”, “Kahrolsun emperyalizm yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Divan Otel’in önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla son buldu.

Diğer bir eylem ise NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Birlik ve NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Öğrenciler tarafından düzenlendi. Saat 14.00’te Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelen Birlik bileşenleri, “Onlar ‘Suriyenin Dostları’ değil halkların düşmanıdır! Emperyalistler ve işbirlikçileri-uşakları Ortadoğu’dan defolun!/ NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Birlik” ve “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak! NATO ve füze kalkanına geçit yok / NATO ve Füze Kalkanı Karşıtı Öğrenciler” pankartlarını açarak, toplantının yapıldığı Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi önüne yürüdüler. Yolun gidiş yönünün trafiğe kapatıldığı yürüyüşte, “Empeyalist haydutlar Suriye’den defolun!”, “Katil ABD işbirlikçi-uşak AKP!”, “Emperyalizm düşman halklar kardeştir!”, “NATO’dan çıkılsın, emperyalist üsler kapatılsın!” ve “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!” sloganları atıldı.

Yapılan açıklamada “Kardeş Suriye halklarına karşı işlenecek cinayetlere taşeronluk etmeyeceğiz. Emperyalist savaş ve saldırganlık politikaları karşısında “işçilerin birliği, halkların kardeşiliği” şiarını haykırmayı sürdüreceğiz” denildi. Açıklamanın ardından birkez daha yolu trafiğe kapatarak Taksim Tramvay Durağı’na yürüyen eylemciler, mücadele kararlılıklarını yineleyerek eylemlerini sonlandırdılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*