Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Suriyeli olmak

Suriyeli olmak

Times Gazetesi, Suriyeli çocukların #Türkiye’de 5-6 bin lira karşılığında ‘kuma’ olarak satıldığını yazdı

Louise Callaghan imzalı haberde, yaşlı Türkiyelilerin 18 yaşından küçük Suriyeli kızları ailelerinden ‘satın alarak’ kuma yaptığı ifade edildi.

Haberde 3 milyon Suriyeli göçmenin bulunduğu belirtilerek, ‘kadın simsarlığı’ yapan ve kendisine çöpçatan diyen kişilerle de görüşüldüğü ifade ediliyor. Ebu Cafer adındaki simsar, “Eğer ‘güzel’ bir kızsa 11 bin liraya kadar alıcı olabilir. Bildiğim en genç gelin 13 yaşındaydı” diyor.

Haberde, Türkiye’de çokeşliliğin yasalar önünde yasak olduğu belirtildikten sonra, bu evliliklerin gizlice yapıldığı vurgulanıyor. Ebu Cafer, çocuk gelinlerin yüzde 50’sinin şiddete uğradığını söylüyor.

Callaghan’ın konuştuğu bir Suriyeli STK çalışanı ise ‘Birkaç ay kullanıldıktan sonra’ kovulan bu kızların utançtan evlerine dönemediğini, büyük şehirlere giderek gece kulüplerinde çalıştığını ve hayatlarının mahvolduğunu belirtiyor.

Surıyeli olmak kendi öz vatanından savaş yüzünden kaçıp Türkiye ye gelmek zorunda kalan ve küçük yaşta kuma olmak zorunda kalan surıyeli kadınların hayatları her geçen gün dahada zorlaşmaya devam ediyor.Burda kalabilmek ve yaşayabilmek için ölümlerden tecavüzlerden organ mafyacılarından ve Türkiyeli faşistlerin zulumlerinden kurtulmak ve hayata tutunmaya çalısıyorlar.

Suriyeli olmak ikinci sınıf insan olmak ve her türlü zorbalıklara gögüs gelmek kendi öz vatanından İŞİD çetelerinın zorbalıklarından kaçarken yeni bir yaşam dusuncesiyle Türkiyeye gelen ama işid ın yan kurulusu ırkçı fasıstlerın zorbalıklarınada gögüs gelmeye ve her gün haberlere çıkmayan ama ölen surıyelilerin var oldugu gerçegini gizleyemezler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*