Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Suriye’de bıçak sırtı durum: Türkiye burjuvazisi savaş girişimlerine devam ediyor!..

Suriye’de bıçak sırtı durum: Türkiye burjuvazisi savaş girişimlerine devam ediyor!..

Suriye’de Esad rejiminin Annan planına uyacağını yazılı olarak belirtmesi ve “muhaliflerin silahlı saldırılarına yanıt vereceğini” belirterek bir dizi şehirdeki ağır silahlı operasyonlarını şimdilik durdurması, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye krizi temsilcisi Kofi Annan’ın da bunu teyid etmesiyle, küresel ve bölgesel bir kapsam kazanan Suriye krizi bir kez daha bıçak sırtı biçimde sürece yayılmış oldu.

Emperyalist kapitalist güçler arasında Annan planına dayanan anlaşma, Esad rejiminin yıkılmadan muhaliflerin bir kısmını da kapsayarak neoliberalizm temelinde Suriye’nin kontrollü biçimde yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. Ancak emperyalist ve bölgesel tekelci kapitalist güçlerin de müdahil olduğu, Suriye krizi, bir yanda da Suriye içinde bugün de patlayan bombalar ve çatışmalarla devam ediyor.

Türkiye burjuvazisinin ağırlıklı kesimi ve AKP hükümeti ise askeri müdahale ve savaş çığırtkanlığı ve girişimlerini sürdürüyor. Erdoğan “sınır ihlali” bahanesinden savaş çıkarma çabasını şimdi de Nato’nun 5. maddesine dayandırmaya çalışıyor: “Opsiyonlar çok. Sınır ihlallerine karşı uluslararası hukuktan doğan hakları olan bir ülke var. Sınırın ihlali sebebiyle alacağı tavır karşısında yapacakları şey ortadadır. Bunların hepsi tartışılacak meseleler. BM bunu da açıkladı. ‘Sınır ihlali’ var dedi. Bunların hepsi masaya yatırılacak konular. Bunların hepsi son görüşmelerimizi yapıp adım atılacak konulardır. BM’deki oylamada daha önce Suriye’ye yaptırım isteyenler olumlu çizgideler. Rusya ve Çin dışındakiler evet noktasındalar. Pozisyonları bizimkiyle örtüşüyor. Ayrıca NATO’nun Türkiye’nin sınırlarıyla ilgili görevleri var, beşinci maddeye göre…”

Emperyalist kapitalist güçler arasında Suriye ve Ortadoğu’yu kontrol konusunda geçici bir anlaşmanın ifadesi olan Annan planının hiç bir güvencesi olmadığı gibi, Suriye halkları için, Ortadoğu halkları için de uzaktan yakından çözüm değildir. Diğer taraftan, başta en saldırgan bölgesel tekelci kapitalist güç olarak Türkiye burjuvazisi ve hükümetinin müdahale cevvaliyeti başta olmak üzere, Suriye’ye askeri müdahale ve savaş tehlikesi de ortadan kalkmış değildir. Hangi bahaneyle olursa olsun, ister “insani yardım koridoru”, “sığınmacılar için güvenli bölge” demogojileri, ister “sınır ihlali” söylemleri, Türkiye burjuvazisi ve devletinin, Suriye’ye gerçekleştirilmeye hazırlandığı askeri müdahale ve işgale “dur” demeliyiz. Emperyalist ve bölgesel tekelci kapitalistlerin, Suriye ve bölge halkları için daha fazla yıkım, ölüm, katliam anlamına gelen tüm pazarlıklarına, anlaşmalarına, saldırı politikalarına karşı tutum almalıyız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*