Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Süreyyapaşa’da direniş çadırı

Süreyyapaşa’da direniş çadırı

Dev Sağlık-İş üyesi taşeron sağlık işçileri işten atma saldırısına karşı direnişe başladı. Yaklaşık 10 gün önce Süreyyapaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yemekhane bölümünde taşeronda çalışan 3 işçi işten çıkarılmıştı.

Yemekhane ihalesini yeni alan taşeron firma işçilerle yaptığı yeni sözleşmede kendinden önceki şirketide düşünerek işçilere eski şirketten hiçbir alacağım kalmamıştır içerikli bir maddeyide sözleşmeye ekledi. Bu maddeye itiraz eden işçilere ise kapıyı gösterdi.

İşten çıkarılan işçiler yaklaşık 10 yıldır çalıştıklarını ve geçmişe dönük haklarını yedirmeyeceklerini, bunun içinde direnişe geçtiklerini belirtiyorlar.

İşçilerin işten çıkarılmasından bu yana hastane yetkilileri ile sorunu çözmek için yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerinede DevSağlık-İş üyesi, işçiler hastane bahçesine direniş çadırı kurma kararı aldılar.

23 Temmuz Pazartesi saat 11.00’de hastane içinde havuzbaşında biraraya gelen işçiler burada direnişe başlamadan son kez hastane müdürü ile görüşmeye giden sendika yöneticisi, işeyeri temsilcisi ve sendika avukatını beklediler.

Sendika önlüklerini giyen işçiler sloganlarla yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra, görüşmeye gidenler havuzbaşına geldiler ve burada görüşmeyi aktardılar. Görüşmede işten atılan işçilerin işe alınma haberi çıkmadı. Sadece başhekimlikle yeniden konu ile ilgili konuşulmaya çalışılacağı belirtilmişti.

Bu haber üzerine havuzbaşında açılan “İşten atılanlar geri alınsın” pankartın ardında sloganlarla C Blok’a yüründü. Burada bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada “Taşerona karşı yıllardır güvenceli iş insanca yaşanacak ücret mücadelesi veriyoruz. Mücadelemizle taşeron çalıştırmayı gerilettirmişken hastane yönetiminin taşeron zulmüne ortak olmasını anlamıyoruz. Hastane yönetimini bir kez daha uyarıyoruz, hukuki ve meşru tüm haklarımızı kullanacağız ve er yada geç işimize geri döneceğiz” dendildi.

Açıklamanın ardından direniş çadırı C Blok önüne kuruldu. Böylece sınıf mücadelesinin yeni bir mevzisi daha oluşmuş oldu.

Direnişteki işçiler tüm sınıfdaşlarını direnişlerine destek olmaya çağırıyorlar. Direniş çadırı Süreyyapaşa Hastanesi Acil/C Blok önünde. Hastaneye ulaşım Kadıköy ve E5 üzerinden 19B numaralı otobüslerle sağlanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*