Sur

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. Toplantısı İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Zaten İstanbul’da yaşıyorsanız, her yere asılan pankartlardan, üst geçitlerdeki yazılardan, Komite’nin Türkiye’ye geleceğini öğrenmişsinizdir!

Devletlüler de önlerine çıkan her şeye asıldıkları gibi (Muhammed Ali!), buna da cansiperhane yapıştılar: “Türkiye’nin gücü!”, “Tarihi, doğal, kültürel değerleri korumada Türkiye’nin öne çıkması”,…

Ancak Sur vardı.

Sur’un devlet tarafından tanklarla, toplarla yıkılması vardı!

Dünya Miras Komitesi’nin hazırlık toplantısında, Sur ile ilgili hazırladığı karar tasarısında Türkiye’den bilgi istediği; yaşanan çatışmaları sorduğu açığa çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanıtı da: “Terörist faaliyetler nedeniyle…. epey tahribat oldu; kapılara da beton döktük!”

UNESCO Dünya Miras Komitesi, bu rezil yanıtı anında yuttu ve raporunu kustu: “Diyarbakır’daki güvenlik durumu, miraısn korunması konusunda zorluklar içermeye devam ediyor. Bu zorluklara rağmen küçük çapta koruma girişimleri ile bazı ilerlemeler sağlanabildi. Devlet tarafının, varlık üstün evrensel değeri, özgünlüğü ve bütünlüğünün devam ettirilmesine ilişkin çabası dikkate alındı.”

Sur.

Sur, bizim savaşım mirasımızdır; barikatlarda savaşan gençlerimizin özgürlük çığlığıdır.

sur1Sur, emperyalist BM UNESCO Dünya Miras Komitesi’nden sermayenin Türkiye’sine, onlar içinse, içi tümden boşaltılmış, turistik, para getirecek bir şey.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*