Anasayfa » DÜNYA » Sudan’da ekmek zamlarına karşı kitleler sokakta!

Sudan’da ekmek zamlarına karşı kitleler sokakta!

İran ve Tunus’tan sonra, Sudan’da da ekmek fiyatının iki katına çıkarılması üzerine başlayan sokak gösterileri yayılıyor.

Sudan hükümeti, Kasım 2017’de ekmek fiyatlarına devlet sübvansiyonunu kaldırmıştı. Yüzde 33’ü bulan enflasyon, nakit para kıtlığı ve düşen ithalatla birlikte fiyatlar hızla yükselmeye başladı.

Sudan’da hayat pahalılığı son yıllarda hoşnutsuzluğu yeniden artırmaya başlamıştı. Kasım 2016’da benzin, ilaç, şekerdeki sübvansiyonların kaldırılmasıyla bu ürünlerin fiyatları hızla yükselmiş, ve grev ve sokak protestolarına yol açmıştı. 2013’te benzin fiyatlarında artışa karşı başlayan isyan dalgasında devlet güçleri 200 kişiyi katletmişti.

26 Aralık 2017’de başkent Darfur’un güneyindeki Nyala hastanesi hekimleri, ödenmeyen ücretleri, çalışma koşulları ve ilaç ve sağlık malzemesi kıtlığı nedeniyle süresiz greve çıkmışlardı.

İran ve Tunus’taki gösterilerle birlikte, Sudan’da da 5 Ocak günü fırınlar ekmek fiyatı zamlarını açıklayınca, bir dizi kentte yanan otomobil tekerlekleri ile barikatlar kuruldu, sokak gösterileri başladı. Gösteri ve çatışmalar Hartum, Gezira, Senmar, Nyla, El-Geneyna kentlerine yayıldı. Batu Darfur’un başkenti El-Geneyna’da polis eylemcilerden bir lise öğrencisini öldürdü.

Özel harekat timlerinin üniversite ve liseleri kuşatarak gösterileri engellemeye çalıştığı belirtiliyor. Ancak bir çok kentte, varoşta, okulda, işyerinde “Zamlara hayır” sloganıyla sokak eylemleri yayılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*