Anasayfa » BASINDAN » Stockholm banliyölerinde polise karşı isyan büyüyor

Stockholm banliyölerinde polise karşı isyan büyüyor

Pazar akşamı Stockholm’un Husby semtinde çıkan ve 3 gecedir devam eden olaylar dün gece Stockholm’un diğer banliyölerine de sıçradı. Gençler, Rinkeby, Tensta, Jakobsberg, Kista, Norsborg, Sollentuna, Skarpnäck, Skärholmen, Sollentuna, Fittja, Bredäng, Vårberg semtlerinde bazı bina ve arabaları ateşe verdi. Bazı semtlerde de polis istasyonlarına saldırdı.

İsveç polisinin 69 yaşındaki bir kişiyi Husby semtinde öldürmesinden sonra patlak veren olaylarda, İsveç hükümetinin son 6 yıl içinde sınıflar arasındaki uçurumları artıran politikalara olan tepki yatıyor.

SINIFLAR ARASI UÇURUMUN EN ÇOK ARTIĞI ÜLKE İSVEÇ

15 Mayıs günü yayımlanan OECD raporu Avrupa’da sınıflararası gelir uçurumunun en fazla arttığı ülkenin İsveç olduğunu gösterdi. Son 15 yıl içinde yoksulların sayısı iki kat arttı.

Dört sağ partinin 2006 yılından bu yana uygulamaya koyduğu yeni liberal politikalardan en olumsuz etkilenen kesimlerin başında banliyölerde yaşayan göçmenler geliyor. Ülke genelinde gençler arasındaki işsizlik oranı % 25 civarında iken bu oran göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları banliyölerde % 70-80’lere yükseliyor. Son 6 yıldır banliyölerde yaşayan halkın yaşam standartlarında da ciddi düşüşler oldu.

Uygulanan kemer sıkma politikası sonucu postane ve sağlık ocağının kapatıldığı Husby semtinde polisin, 69 yaşındaki bir kişiyi ateş ederek öldürmesi ise bardağı taşıran son damla oldu. Semtte çalışma yürüten gençlik örgütü “Megafon” gösteri örgütleyerek olayın bağımsız bir komisyon tarafından araştırılmasını ve polisin öldürülenin ailesinden özür dilemesini talep etti.

Polisi ve yetkililerin gençlerin talebine cevap vermemesi ve gençlerle diyalog kurmaması üzerine 19 Mayıs Pazar akşamı polis ve gençler arasında başlayan çatışma, araçların yakılması ve bazı binaların camlarının kırılmasıyla sonuçlandı.

Dün gece Stockholm’un 10 civarındaki banliyösünde gençler arabaları yaktı ve bazı binaların camlarını kırdı. Gençler, Jakobsberg semtinde ise karakol binasına saldırdı. Gençler olay yerine gelen polis ekiplerine de taşlarla saldırdı ve bazı araçları ateşe verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*