Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Soma için Niğde’de ses verdi

Soma için Niğde’de ses verdi

Niğde Üniversite öğrencilerinin oturma eylemi ile başlayan Soma katliamı protestoları 15.05.2014 Perşembe günü saat 18.00 de yaklaşık 300 emekçinin katılımı ile Niğde Hükümet meydanında yapılan basın açıklaması ve ardından oturma eylemi ile devam etti.

KESK’in yapmış olduğu iş bırakma çağrısına katılımın az olduğu Niğde’de eğitim işçileri Niğde Eğitim Sen Temsilciliği önünde toplanmaya başladılar.”Kaza değil cinayet Kader değil katliam”pankartı arkasında eylem alanına yürüyen kitle sıklıkla :”Hükümet İstifa,Her yer Soma her yer Direniş,Katil AKP hesap verecek” verecek sloganlarını attılar.

Kitlenin basın açıklamasının yapılacağı alana geldiğinde orada bulunan emekçiler tarafından ‘Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganları atıldı.Basın açıklaması Soma’da kaybettiğimiz maden işçilerinin anısına saygı duruşu ile başladı.

KESK dönem sözcüsünün yaptı açıklamada: Soma’da ki katliamın kaza olmadığı,uygulanana özelleştirme politikaları ve uygulayanların sorumlu oldukları belirtildi.
Üniversite gençliği adına yapılan açıklamalarda katliam protesto edildi.Ayrıca Haziran Direnişi eylemlerinde Mersin’de hayatını kaybeden Mehmet İstif’de anıldı.

Eylem devam ederken Niğde HDP liler ”Özelleştirme=İş Cinayetleri SOMA’yı unutma unutturma” pankartı ile alana girerek desteklerini sundular.
Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemine geçildi.Katliamı protesto eden sloganlar atılarak yakaşık yarım saat süren oturma eylemi sonlandırılarak kitle dağıldı.

Niğde Soma eylemlerinde ilk kez ortaokul ve çeşitli liselerde öğrenim gören öğrencilerin eylemine tanık oldu.Kendiliğinden örgütlenen eylemde öğrenciler Niğde Derbent Mezarlığı önünde toplandılar. Somadaki katliamı protesto eden dövizleriyle toplanan öğrenciler sessiz olarak hükümet meydanına kadar yürüdüler.Meydanda 80’e yakın öğrenci 20 Dakika kadar sessizce dövizlerini kaldırarak eylemlerini sonlandırdılar.

057
064

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*