Anasayfa » GÜNDEM » Sokağa, eyleme, katliamın hesabını sormaya!

Sokağa, eyleme, katliamın hesabını sormaya!

BDP Eşgenel Başkanı Demirtaş, “Gün evde oturma günü değildir. Herkes meydanlara dökülerek katliamı lanetlemelidir” dedi.

BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Uludere (Qilaban) İlçesi Roboski Köyü’nde, köylülerin bombalanmasını DİHA’ya değerlendirdi. Demirtaş, olay yerine gitmek üzere yol çıktıklarını ve Roboski’de yaşananların açık bir katliam olduğunu kaydetti. BDP olarak 3 günlük yas ilan ettiklerini belirten Demirtaş, “Halkımız her yerde bu acıyı paylaşmalıdır. Dünyanın her yerinde halkımız en güçlü şekilde tepkiyi koymalıdır. Çünkü katliamı örtbas etmeye çalışacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Her yerde sokaklarda meydanlarda olacağız” dedi. Yurttaşların demokratik hakları olan protestoyu güçlü şekilde ortaya koyması gerektiğin belirten Demirtaş, yurttaşlara şu çağrıyı yaptı: “Bu katliam lanetlemelidir. Bu gün evde oturma günü değildir. Bütün halkımıza çağrı yapıyoruz. Herkes meydanlarda olmalıdır. Demokratik tepkiyi en güçlü şekilde ortaya koymalıdırlar” dedi.

‘Katliamı her gün operasyon diyenler yaptı’

Roboski’de yaşanan katliamın MGK toplantısının ardından yaşanmasına da dikkat çeken Demirtaş, “Bu katliamın sorumlusu ‘gece gündüz hava kara operasyonu sürecek’ diyenlerdir. MGK’da operasyon kararı alanlardı. Bu olay Muğlalı gibi kapatılamayacak, buna izin vermeyeceğiz. Tarih bunu büyük bir katliam olarak yazacaktır. Bunun üstünün örtülmesini imkanı yoktur” şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*