Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Zabıta ve İtfaiyeciler 27 Eylül’de Ankara’da

Zabıta ve İtfaiyeciler 27 Eylül’de Ankara’da

TÜMBEL-SEN’in (Tüm Belediyeler ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası) örgütlü bulunduğu 47 ilde görevli zabıta ve itfaiye personeli çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 27 Eylül’de Ankara’da eyleme gidiyor.

Personel kanununa göre genel idari hizmetler sınıfında bulunan zabıta ve itfaiyeciler bu hizmet sınıfından çıkarılarak mesleki statü sahibi olmayı talep ediyorlar.

TÜMBEL-SEN’e üye bağlı itfaiyeciler Kurtuluş İtfaiyesi önünde, zabıtalar ise Maltepe’de ki Zabıta Müdürlüğü önünde toplanacaklar. İş kıyafetleri ile Ankara’ya gelecek olan zabıta ve itfaiyeciler taleplerini içeren bir basın açıklaması gerçekleştirecekler.

Zabıta ve İtfaiyecilerin Talepleri

TÜMBEL-SEN “hak verilmez alınır” sloganıyla duyurduğu eyleme ilişkin olarak her iki meslek gurubu içinde ayrı ayrı talep listesi yayınladı.

Başlıca talepler ise şunlar:
Memurların yıpranma hakkı, fiili hizmet zammı, fazla çalışma ücreti, ücret ve mesailerdeki adaletsizliklerin giderilmesi.

Konuya ilişkin sendika ve dernek yöneticilerinin yapmış oldukları açıklamalar ise şöyle:

Ankara İtfaiyecileri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman ŞEHERİ: Türkiye’deki itfaiyeciler hak ettikleri yerde değiller. İtfaiyeciler yıpranma hakkından yararlanamıyor. Bomba uzmanlarının bile girmediği yere biz itfaiyeciler giriyoruz. Ancak bize yıpranma hakkı yok. Biz itfaiyeciler artık meslek sınıfı olmak ve adaletin sağlandığını görmek istiyoruz. Bu taleplerimizi yapacağımız eylemle dile getireceğiz.

TÜMBEL-SEN Ankara 1 nolu Şube Yöneticisi Arap MUCUR: Tüm Türkiye’deki zabıta ve itfaiye personeliyle anket yaptık. Çalışanların istekleri doğrultusunda talep listesi hazırladık.
Biz zabıtalar olarak Maltepe’de Zabıta Müdürlüğü önünde toplanarak Kızılay’a yürüyeceğiz. İtfaiyeci arkadaşlarımızla orada buluşacağız. Yıllardır gözardı edilen sorunlarımızın çözüme ulaşmasını talep ediyoruz. Biz zabıtalar da sosyal hayatın içinde olmak ve insanca yaşamak istiyoruz.

itfaiye_brosur
zabita_brosur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*