Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Şişli-Bomonti-Kurtuluş-Feriköy eylem hattı

Şişli-Bomonti-Kurtuluş-Feriköy eylem hattı

Sabahın erken saatlerinden itibaren Şişli Cevahir ve Cami önündeki toplanma yerleri polis tarafından tutulmuş olan işçi ve eylemciler, Mecidiyeköy ve Bomonti tarafından sayısız polis barikatı ve çevirmesini aşarak DİSK Genel Merkez binası önünde toplanmaya başladılar. Saat 8.30’da önü, Osmanbey tarafı ve arkası Mecidiyeköy tarafı, yanısıra yan yolları polis barikatlarıyla tutulmuş Halaskargazi caddesine sloganlar ile inilerek kortejler oluşturuldu.

Burada 1 saat kadar sloganlarla, kortejler halinde beklendi. Taksim’e gidiş tarafında DİSK Sendikaları ve işçi dernekleri, geliş tarafında devrimci ve sol gruplar konumlandı. Saat 9.30’da Şişli kortejinde olanların sayısı 2 bin kişiyi buldu. Aynı esnada polis Şişli kortejine saldırmaya hazırlanırken, Mecidiyeköy ve Bomonti tarafından gelişleri tümüyle keserek, Şişli kortejinin daha fazla kitleselleşmesini engelledi ve korteji tecrit etmeye çalıştı. Aynı esnada Devrimci Proletarya pankartıyla DİSK Genel Merkezi önüne gelmeye çalışan Devrimci Proletarya grubunun da olduğu 100 kişilik kitlenin önce önü açıldı, geçtikten sonra hem önü hem arkası polis barikatlarıyla kapatılarak kitle gaz bombası kapsülü yağmuruna tutuldu. Şişli Camisinin arka sokaklarına giden tek çıkışta ise elinde demir çubuk ve kalaslarla sivil polis ekipleri bekliyordu. Şişli’de ilk yaralı ve gözaltılar bu polis kapanında verildi. Devrimci Proletarya grubu sivil polislerin üstüne gidip çatışarak yarıp geçti. Şişli’deki ilk barikatlar da, Şişli Camiinin alt sokağında kuruldu. Burada kurulan yan yana iki barikatın birinde Devrimci Proletarya, diğerinde MLKP pankartları dalgalandı. Bu barikat ve pankartların arkasında toplanan kitle, sayısız sokak çatışması ve barikat savaşımıyla Fulya üzerinden Beşiktaş meydanına indi, Devrimci Proletarya pankartı en şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlerden olan Beşiktaş meydanında da dalgalandı.

Sirkeci tarafından Taksim-Şişli’ye gelmeye çalışanlar ise Galata ve Unkapanı köprüleri kaldırılarak, engellenmek istendi. Sirkeci tarafında bir arbede yaşandıktan sonra, gruplar Haliç tarafına geçti. Burada polis barikatlarıyla cebelleşilerek otobüslerle Çağlayan’a geçildi. Çağlayan’dan Şişli’ye geçmeye çalışan Kürt yurtseverler, DHF, Partizan ve DPlilerin de bulunduğu 2 bin kişilik grup Çağlayan’da saatlerce sokak savaşımları verdi.

Şişli’de oluşturulan korteje dönersek. Şişli Caminin oradan gelen gaz bulutu, burada da saldırı ve çatışmanın ilk habercisi oldu. Kortejde, DİSK sendikalarından Nakliyat İş en kitlesel sendikaydı. Genel-İş, Enerji-Sen, Dev Sağlık İş, Sosyal İş, Basın İş, Sine-Sen, Bank-Sen, Lastik İş diğer sendikalı işçi gruplarıydı. 1 Mayıs’ı “yerellerde kutlama” kararı alan DİSK’in en büyük sendikalarından Birleşik Metal-İş’in bazı yönetici ve az sayıda işçi de olmasına karşın Birleşik Metal’in pankartının olmaması da dikkat çekti. Sendikalar kortejinde, 15 kişilik Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği pankartı da dikkat çekiyordu. Devrimci ve sol grupların kortejinde ise Devrimci Proletarya, Halk Cephesi, Halk Evleri, ESP, BDSP, SDP, EHP, Alınteri, Anarşist İnisiyatif ve bir dizi başka siyaset 10 ile 50 kişilik gruplar halinde yer aldı.

Caddenin diğer tarafındaki çıkışı tutan polisin tacizi üzerine, kortejin arka tarafı hareketlendi, buradaki polis barikatı pet şişe yağmuruna tutuldu. Ön tarafta ise DİSK, önlüklü işçi temsilcilerinden bir çizgi oluşturarak öne çıkardı. Yürüyüş 50 metre, “müzakere” komedisi 5 dakika bile sürmedi. Osmanbey kavşağındaki TOMAlı, panzerli, zırhlı araçlı, gaz maskeli polis güruhu ile kortej karşılıklı yürüyerek birbirine yaklaştı. Kortejden polise pet su şişeleri, polisten de korteje yoğun gaz bombası kapsülleri yağdı, kimyasal maddeli tazyikli su sıkıldı. Kitle geri çekilmeye çalışırken, yan yolları tutmuş polisler de kitlenin üzerine yaralama, sakatlama ve panik yaratma amaçlı çok sayıda gaz kapsülü ve plastik mermiler attı. Burada sıkışarak ya da gaz kapsülleriyle yaralanan çok sayıda kişi oldu.

Devrimci Proletarya grubu, DİSK binasına sıkışıp kalmamak için Mecidiyeköy tarafına çekilme kararı almıştı. Polisin Şişli meydanından yağdırdığı gaz bombası kapsülleri yağmuru altında Ziraat Bankası dönemecinden Bomonti’ye doğru geçilerek, bir kaç sokak altta ilk sokak barikatları kuruldu. Polis DİSK binası önüne çekilenlere de, gaz bombası ve plastik mermilerle azgınca saldırarak, binanın içine çekilmeye zorladı. Gaz bombasına boğulan DİSK binasındaki polis ablukası 3 saate yakın sürdü. Polis DİSK binasını basma tehdidinde bulununca, binadaki yüzlerce işçi ve devrimci dışarı çıktı. DİSK Genel Başkanı Kani Bekonu’nun kısa açıklamasının ardından DİSK binasındaki abluka ve direniş sona erdi.

Bomonti’de 500 ile bin kişilik grupların sokak savaşımları ve barikatları yaklaşık 2 saat sürdü. Çöp konteyneleri ateşe verilerek barikatlar kuruldu. Dominos Pizza’nın önünde birbine zincirlerle bağlanmış pizza servis motosikletleri de yola çekilerek barikat kuruldu. Bomonti’deki Türkiye İş Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası şubeleri, markalı restoran ve mağazalar, bazı plazaların girişleri göstericiler tarafından tahrip edildi. Polisin sık sık gaz bombalı, plastik mermili, TOMA’lı saldırılarına karşı, sapanlar, taşlar ile karşı duruldu. Polisin kitlenin üzerine sürdüğü TOMA’lar taşlandı. Burada polis saldırısıyla sokak değiştiren, geri çekilen, yeniden yukarıya doğru yürüyen, dağılan, tekrar toplanan, yeniden barikat kurup ateşe veren göstericilerin direnişi polis tüm bölgeyi çevirinciye kadar devam etti. Buradaki çatışmalarda özellikle gençler ve genç kadınlar öne çıktı. Gaz bombardımanı ve TOMA saldırılarına karşı, dağılanların hızla toparlanıp yeniden yukarıya doğru yürüdüğü soğukkanlı bir duruş sergilendi. Polisin iki yandan göstericileri sıkıştırıp gaz kapsülü bombardımanına tuttuğu noktalardan birinde bir Devrimci Proleter, vücuduna isabet eden kapsülle yaralandı.

Bomonti’deki çatışmalardan sonra, içlerinde DP’lilerin de olduğu bazı gruplar Kurtuluş-Feriköy-Dolapdere-Tarlabaşı tarafına geçerek buradaki çatışmalara katıldı ve sürdürdü. Bu bölgelerin tamamında da Bomonti’dekin benzeri sokak savaşımları, barikat çatışmaları yaşandı. Bazı banka ve markalı mağazalar tahrip edildi. Çöp konteyneleri yola çekilerek ateş verildi. Polisin tuttuğu Tarlabaşı ve Dolapdere’nin ana caddeye inen sokak başlarındaki barikatlarına gerillavari saldırılar düzenlenip geri çekilindi. Bu bölgenin işçi ve emekçi sakinleri eylemcileri daha fazla sahiplendi, destek verdi ve yardımcı oldu. Eylemcilere su, sargı bezi, limon verenler, yaralıları evlerine alanlar, pencerelerden alkışlayanlar… Dolapdere’den Beyoğlu’nun alt tarafına geçmeyi başaran bir kaç grup burada fır dönen akrepler ve resmi ve polis ekipleri ağını aşamadı. Bir grup gözaltına alındı, bir diğeri Feriköy eteklerine geri çekilmek zorunda kaldı. En son Feriköy uçlarındaki dar sokaklar ve merdivenlerde, Taksim tarafına geçemeyen ancak polisin de giremediği bir dizi noktada toplanan gruplar halinde, burada 1 saat kadar bekledi. Burada 1 Mayıs Mahallesinde çatışmaların olduğu haberi gelince, grupların büyük bölümü birbiri ardından Okmeydanı’na geçerek sokak barikatlarını burada kurma kararı alarak bölgeden çekildi. İçlerinde DP’lilerin de olduğu küçük grupların, Şişhane tarafına doğru ana caddeye inmek için TOMA’lar, akreplerle karşı karşıya gelinen son bir kaç zorlama girişimi daha oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*