Anasayfa » DÜNYA » Sisi Merkeli Satın Aldı

Sisi Merkeli Satın Aldı

Almanya burjuvazisi yaşadığı krizin bedelini işçi sınıfına ödetmeye devam ediyor.

Birçok iş kolunda anlaşma sağlanamayan toplusözleşmeler askıda kaldı. Posta,ulaşım,sağlık ve eğitim işçileri…zaman zaman uyarı grevleri yapmaya devam etseler de işverenler ´olumlu´ tek bir adım dahi atılmadıkları gibi grev ve eylemlere yönelik ciddi karalama ve saldırı kampanyalarından da geri durmuyorlar.

Yaygınlaşan esnek çalışma yoksulluğu da yaygınlaştırıyor.Yüksek vergi oranları,ödenemez düzeyde yüksek kiralar,pek çok sosyal hakkın kırpılmış olması sınıf içersinde gerilimi arttırıyor.Tüm bunların yanına yeni bir saldırı daha eklendi.

Angela Merkel binlerce işçinin geleceğini tehdit eden bir karar aldı ve Simens´´i Mısır diktatörü Sisi´´ ye yaklaşık olarak sekiz milyar euroya sattı.

Bu satışın sonucu olarak Almanya genelinde 6 binden fazla işçi işten atılacak. Berlin,Diusburg ve Nürnberg bundan en çok etkilenecek olan kentler. İşten atmalara karşı IG Metall 9 Haziran da İşten atılmalara karşı işçileri eyleme çağırıyor.

Sendika ilk defa bir eylem için toplumun tüm kesimlerini destek ve dayanışma göstermeye çağırıyor. Bu vurguyu yapmamızın nedeni şu; bu zamana kadar yapılan tüm eylem ve uyarı grevlerini olabildiğince lokal tutmaya,işkolunun sözleşme kapsamındaki işçilerle sınırlı tutmaya özendiler.

Bu sefer durum oldukça ciddi ve Türkiyedeki Metall işçileri grev ve eylemleri ne kadar yagınlaşması ve dünyaya yayılması engellense de işçilerin olup bitenden haberi var.

Eğer IG Metall etkin bir mücadele örgütlemezse,işçileri kontrol altına alamayabilirler.İşte bu kaygıdan dolayı sendika sınıf içinde yükselen gerilimin havasını almaya hazırlanıyor.

Küresel bir Holding olan Siemens´´in 190 ülkede fabrikası ve yan kuruluşları var ve yaklaşık olarak 365.000 işçi çalışıyor.Almanya genelinde yaklaşık 6000,almanya dışında da 13.000 işçi işten atılacak.

sissi

3 yorum

 1. Bu haber dogru degil arkadaslar.böyle bir satis yok.sadece yatirim anlasmasi var.siemens 100 tane misiri alir.tekelci kapitalizmi kücümsemeyin.

 2. bence o kadar yanlis bir yazi degil. siemens kurulusundan bu yana bu kadar yüksek miktarda bir anlasmaya varmamis. ve yinede satin alinmis oluyorki, bu anlasmayi gerceklestirmek icin baska ülkelerdeki sergiledigi gücü ve isci sayisini bu yüzden indirmeye basladigina göre. hukuken birden avrupa ülkelerinde fabrikalarini kapatamaz. ama bu anlasma bir zemin hazirliyor. 1 misirin sundugu para miktari 100 tane siemens gibi devasa tekeli dahi ayi gibi oynatir. heleki yan ürün olarak ucuz isci gücü ve ucuz üretim pazari opsiyon olarak misirlardan el salliyorsa…

 3. İbrahim arkadaş yorumun için teşekkürler.Almanya elbetteki Simens´in binalarını,üretim araçlarını,arazilerini Mısır´´a taşımadı, ya da satmadı.Simens tarihinin en yüksek tutardaki bu sözleşme ile söz konusu üretim araçları,-alanı,işçi gücü artık Siemens için gereksizleşti ve buralar kapatılıp işçiler ya emeklilik,ya ´´zorunlu gönüllülük´´ ve tazminat ödeme yoluyla işlerine son verilecek. Siemens, Mısır’da 12 rüzgar parkı (600 rüzgar gülü) ve 3 gaz santrali kuracak. 8 milyar euro anlaşma kapsamındaki projeler, Mısır’a 16,4 gigavat elektrik kapasitesi kazandıracak. Bu haber/yorum yazısından yola çıkarak Tekelci kapitalzmi küçümsediğimiz fikrine kapılmanız sanırım fazlaca bir haksızlık olur.Kaldı ki Mısır´ın diğer emperyalist ülkelerle yaptığı yatırım sözleşmeleri dudak uçuklatacak boyutlarda.Toplam 138 milyar dolar , bunun 12,5 milyar doları Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Amman’ın içinde bulunduğu Körfez bölgesindeki ülkelerle yapıldı.Bir çok emperyalist Sisi´´nin ´´reform´´programına tam destek olacakları sözü vermişti.
  -USA yılda 1,3 milyar dolarlık silah yardımı,
  -Rusyanın Rosatom şirketi,Mısırın ilk nükleer santralini yapmanın antlaşmasını ve gerekli işlemleri bu yıl sonuna kadar tamamlayacak,
  -Suudi Arabistan’ın ACWA Power şirketi ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin Masdar şirketi Mısır’da 2,4 milyar dolarlık enerji projeleri gerçekleştireceklerini açıklamışlardı,
  -Çin’in State Grid şirketi de Mısır’da 1 milyar 800 milyon dolarlık 500 kilowat kapasiteli elektrik hattı inşa edeceğini açıklamıştı.
  -Kasım 2013-Şubat 2015 arasında enerji alanında 2 milyar 900 milyon değerinde 53 anlaşma imzalayan Mısır hükümeti, Fransız Total, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dana Gas, İngiliz BP, İtalyan şirketleri Edison ve IEOC, Alman RWE Dea, Amerikalı firma Apache Corporation, İskoçya’nın Petroceltict, Kanadalı TransGlobe ile çeşitli alanlarda işbirliği yaptı.(misirbulteni.com).
  Açiklama bir nevi yeni bir yazı gibi oldu,önemsedigimizdendir.Uluslararası tekellerin durumu,girift ilişkileri asla ve asla küçümsenecek,görmezden gelinecek durumda değil.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*