Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Şişecam’da işgal

Şişecam’da işgal

Şişecam’ın İstanbul Topkapı’daki fabrikasının Eskişehir’e taşınması ve mevcut işçilerin Eskişehir’de asgari ücretle çalıştırılmaya zorlanmasının ardından Kristal-İş üyesi Şişecam işçileri Topkapı’daki fabrikayı işgal etti. Mevcut ücret ve haklarıyla Eskişehir’de çalışmayı talep eden işçiler talepleri karşılanana kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini duyurdu.Şişecam’ın Anadolu Cam Sanayi Topkapı Fabrikasını kapatarak işçileri sokağa atmasına karşı işçiler fabrikayı terk etmeme eylemine başladılar. 28 Aralık Cuma gecesini fabrikada geçiren işçilere eşleri ve çocukları da eşlik ediyor.

Şişecam’ın Anadolu Cam Sanayi Topkapı Fabrikasını kapatarak işçileri sokağa atmasına karşı işçiler fabrikayı terk etmeme eylemine başladılar.
Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş 29 Aralık Cumartesi günü saat 11.00’de fabrikayı terk etmeme eylemi yapan işçileri ziyaret ettİ. Bilal Çetintaş burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Anadolu Cam Sanayii Topkapı Fabrikası kapanmıyor taşınıyor. Bu fabrikanın makineleri, üretim araçları Eskişehir’de yeni kurulan fabrikaya taşınıyor. Topkapı Fabrikası, Eskişehir’de üretime devam edecek.
Şişecam bugün dünyanın sayılı şirketlerinde biri haline geldiyse bunda işçilerin payı inkâr edilemez.
Şimdi fabrika kapatılıyor denilerek Şişecam’ı Şişecam yapan işçiler sokağa atılmak isteniyor.
Topkapı işçisi, Şişecam işçisi olarak çalışma hayatına devam etmek, Şişecam’ın diğer fabrikalarında mevcut haklarıyla çalışmak istiyor. Bu talep gerçekleşinceye kadar mücadelemiz devam edecek.”

1969 yılından buyana faaliyet sürdüren Şişecam’ın en eski fabrikalarından biri olan Anadolu Cam Sanayi Topkapı fabrikasında, 444’ü kristal-iş üyesi toplam 572 işçi çalışıyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*