Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Şırnak Kömür Ocaklarında 7 işçi katledildi

Şırnak Kömür Ocaklarında 7 işçi katledildi

Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde 3 No’lu kömür ocağında şev kayması altında kalan 7 işçi hayatını kaybetti. Bir işçi de ağır yaralanırken kayalar ve toprak altında başka işçinin olup olmadığı bile halen bilinemiyor.

Şev kaymasının olduğu açık kömür ocağı Acarsan Holding’e aitti ve taşeron bir firma tarafından işletiliyor. Ocak ruhsatsız ve kaçaktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ise özrü kabahatinden büyük! Bakanlık katliamdan sonra söz konusu ocağın MİGEM tarafından iş güvenliği riski nedeniyle 2012 yılında mühürlendiğini ve ruhsatının iptal edildiğini açıkladı. Ancak Bakanlık, kapatılan ve ruhsatı iptal edilen ocağın 5 yıldır neden ve nasıl alenen işletilmeye devam ettiğine dair ziyadesiyle susuyor!

Burjuva-faşist devlet, Şırnak Valiliği, Kayyumlu Belediyesi, Acar Grup ve bölge burjuvazisi tarafından aleni suç ortaklığıyla işlenen katliam, işçiler çay molası için toplandığı sırada üzerlerine yuvarlanan kayalarla ve şev kaymasıyla meydana geldi.

Sol basın dahil katliama göçük veya heyelan deniyor. Göçük yeraltı maden ocaklarında olur. Heyelan ise katliama doğal bir görünüm vererek örtbas ediyor. Daha önce Şırvan’da açık bir maden ocağında benzer bir katliam yaşandı, 16 işçi öldü. Maden Mühendisleri Odası şu açıklamayı yapmıştı:

“Göçük toprak altında yaşanan bir olaydır. Bazı medya kuruluşlarında ise ısrarla heyelan yaşandığı söyleniyor. Ancak bu da doğru değildir. Heyelanı tercih etmelerinin sebebi yaşanan olayı bir doğal afetmiş gibi göstermek istemelerindendir. Burada olan bir şev kaymasıdır. Açık ocak işletmelerinde birtakım kademeler oluşturulup maden alımı yapılıyor. Şev, açık işletmelerdeki basamaklarda kazı yapılan alan düzleminin yatay düzlemle yaptığı dar açıdır. Burada planlanan şev açılarına uyulmuş mudur, buna bakmak gerekiyor. Şevin kaymayı engelleyecek bir açıyla kazılması gerekiyor. Ancak burada anlaşılıyor ki proje dışı iş yapılmış. Bununla birlikte üretimi hızlandırdılar ve bunun sonucu şev kayması yaşandı.”

Park Holdinge ait Şırvan ocağındaki şev kaymasından sonra bile, bölgedeki madenlerde hiçbir önlem alınmaması, kapatılmış ve ruhsatsız ve yüksek katliam riski taşıyan ocakların ayan beyan işletilmesine göz yumulması, aynı gün bir başka ocakta çalışan vinç operatörünün üzerine düşen kayayla ağır yaralanması, bölgedeki bir çok ocakta işçilerin baret ve çizme bile olmadan ve ocaklara iple inip çıkarak çalıştırılması, katliamdan sonra bölgeye ruhsatsız ocakları kapatmak için değil tepkileri bastırmak için yoğun jandarma ve polis güçlerinin sevkedilmesi, başka bir açıklama gerektirmiyor.

Yaşamını yitiren işçiler: Mehmet İzer, Sevkan Üstün, Yılmaz Mağrur, Mesut Mağrur, Vedat Özden, Ramazan Uğur, Abdullah Kayaş.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*