Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Sinter işçileri mahkeme önünde açlık grevi yaptı

Sinter işçileri mahkeme önünde açlık grevi yaptı

Sinter direnişinin “işe iade” davası devam ediyor. 1 Mart 2010 duruşması yine ertelenince, işçiler Üsküdar 3. İş Mahkemesi önünde toplanarak açlık grevine başladılar. Açlık grevi boyunca işçiler mahkeme önünü eylem yerine çevirdiler. “Geciken Adalet Adalet Değildir!” pankartı açan işçiler, Çiçekçi sakinlerince de ilgiyle karşılandılar.

DİSK/Birleşik Metal-İş önlükleriyle bekleyişe başlayan işçiler, perşembe günü (4 Mart) akşam ara verilen eyleme, 9 Mart’ta mahkeme önü bekleyiş eylemiyle devam edileceğini bildiriyorlar. Mahkeme öncesinde bölgeye bilgilendirme bildirileri dağıtan Sinter işçileri eylem boyunca da disiplinli duruşlarıyla kararlılıklarını gösterirlerken, kapitalistlerin kolluk kuvvetleri de işçiler üzerinde psikolojik baskı kurmaktan geri durmadı. Bölge yoğun bir polis ablukasına alında. Bölgeye giriş çıkışlarda kimlik kontolleri yapıldı. Ama işçiler “Hak verilmez alınır” doğrusunu ortaya koyarcasına polisin bu baskılarından yılmadılar.

Dört işçinin açlık grevine başladığı eyleme birkaç sendika, kitle örgütü, devrimci basın ve kurumun dışında ilgi yoktu. Bunlar bile 3-4 kişiyi geçmeyen ilgilerdi. Birleşik Metal-İş’ten birkaç sendika bürokratının dışında ortalıkta kimse yoktu. Eylemin ilk günü, yani mahkemenin olduğu gün eylemi ziyarete gelenler arasında DİSK başkanı Süleyman Çelebi de bulunuyordu. Geldi, geldiği gibi gitti. Açlık grevi 3 gün sürdü. Bunun dışında açlık grevinde olmayıp önlükleriyle eylemde bulunan 4 işçi daha vardı. İşçiler bu üç gün boyunca mahkeme karşısındaki küçük büfede oturdular, gün içinde bekleyişlerini sürdürdüler.

9 Mart Salı günü tekrar mahkeme önüne gelecek olan Sinter işçileri eylemlerine devam edeceklerini bildirdiler.

Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*