Anasayfa » GÜNDEM » Silvan erişime kapatıldı: Katliam endişesi yaşanıyor

Silvan erişime kapatıldı: Katliam endişesi yaşanıyor

Diyarbakır Valiliği tarafından dün gece saat 01.00 itibari ile süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan ilçesinde internet ve telefon erişimi engellendi. Dumanların yükseldiği ilçeye giriş çıkışlar yasaklandı, HDP ve DBP’den oluşan heyet ilçeye alınmadı.
Muş’un Varto ilçesinden sonra Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde de katliam endişesi yaşanıyor. Diyarbakır Valiliği’nce dün gece saat 01.00 itibari ile süresiz sokağa çıkma yasağı uygulanan Silvan ilçesinde şimdi de internet ve telefona erişim engellendi. Yasaklamayla birlikte Diyarbakır’dan çok sayıda asker sevkiyatının yapıldığı ilçe ile irtibat sağlanamıyor. Polisin kapı önlerine çıkan yurttaşlara gaz bombası ile saldırarak, hakaretlerde bulunduğu bildirildi.

İLÇEDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR
İlçenin Tekel, Mescit, Konak ve Selahattin mahallerinde, gençlerle özel hareket polisleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Savaş alanına dönen mahallelerde, şu ana kadar ölü ya da yaralılar hakkında bir bilgi edinilemedi. Tüm bu mahallelerden dumanların yükseldiği bildirildi.

HEYET İLÇEYE ALINMADI
HDP ve DBP’lilerden oluşan heyet de ilçeye alınmadı. Diyarbakır’dan sabah saatlerinde Silvan’a giden heyet, ilçe girişinde polislerce durduruldu. Heyete, “Valilik izni olmadan ilçeye alamayız” denildiği belirtildi. Heyetin ilçe girişinde bekleyişi sürüyor.

BİR GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ
Şiddetli çatışmaların yaşandığı Silvan’da soyadı öğrenilemeyen Serhat isminde bir genç kafasına aldığı kurşunla ağır bir şekilde yaralandı. Yaralı genç, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayan yurttaşın 20-22 yaşları arasında olduğu öğrenildi.

LİCE’DE İNTERNET VE TELEFON ERİŞİMİ ENGELLENDİ
Diyarbakır Valiliği tarafından dün akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Lice’de internet ve telefon erişimi engellendi.
Valilikçe dün akşam 21.00 ile 07.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı duyurulmasının ardından sabah saatlerinden itibaren ise, sabit hatlar üzerinden iletişimin sağlandığı ilçede, iletişim hatları engellendi. (DİHA)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*