Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Silvan: Direneceğiz, kazanacağız!

Silvan: Direneceğiz, kazanacağız!

AMED/ JINHA – DİHA – Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesine tank, panzer ve ağır silahlarla yapılan saldırıda dün de ilçeden katliam haberi geldi. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede önceki gün özel harekat timleri tarafından vurulan ve hastaneye gidişine izin verilmeyen bir yurttaşın gece saatlerde kan kaybından yaşamını yitirdiği belirtilirken, dün sabah saatlerinden itibaren özel hareket timleri zırhlı araçlarla mahallelere yönelik saldırılarını yine başlattı.

Halk engellendi

Farqîn halkı ile dayanışmak amacıyla Amed ile ilçelerinden ve Êlih’ten (Batman) gelen yüzlerce kişi de Farqîn’in girişlerinde 3 ayrı noktada bekletildi. Amed’den gelen ve Bağdere Karakolu’nda durdurulan yurttaşlar, köy yollarından ilçe girişine kadar ilerleyebildi. Ayrıca köy yollarından Farqîn’e gitmeye çalışan halkın, askerler tarafından tarandığı belirtildi.

Seçilmişler ilçeye girdi

İlçeyi ablukaya alan Saray çetelerinin saldırıları dün gün içerisinde yoğunlaşırken özellikle ilçenin Tekel, Mescit ve Konak mahallleri tanklarla vuruldu. Önceki gün ilçeye giden ancak girişlerine izin verilmeyen BDP ve HDP’lilerin bir kısmı, dün yapılan görüşmeler sonucu ilçeye girebildi. Girişlerine izin verilen heyette, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Sibel Yiğitalp, DBP Amed Eşbaşkanı Ali Şimşek, HDP Eşbaşkanı Ömer Önen ve bir avukat yer aldı. Ayrıca Barış Anneleri Meclisi üyeleri de araçlarıyla köy yollarından Farqîn’e ulaştı.

Cenazeye engel

Sokağa çıkma yasağının ardından polis tarafından katledilen 16 yaşındaki Vedat Akcanım’ın cenazesinin Farqîn’de toprağa verilmesi için Silvan Kaymakamı ile görüşen HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, kaymakamın, “Ancak Silvan’da kendi güçlerimizi geri çektikten sonra izin verilebiliriz” dediğini aktardı.

Direnişle karşılaştılar

Karanlığın çökmesi ile geri çekilen polis ve özel harekat timleri dün sabah saatlerinde Eski Bitlis Caddesi’nden Mescit Mahallesi’ne ağır silahlarla saldırarak mahalleye girmeye çalıştı. Bunun üzerine halk barikatların arkasında tekrar direnişe geçti. Yine Amed Caddesi’nin belli noktalarında silah sesleri gelirken, zırhlı araçlardan mahalle aralarına rastgele gaz bombaları atıldı.

3’ü öldü

Tekel, Konak ve Mescit mahallelerine dönük yapılan saldırılara özsavunma temelinde yanıt veren halka dönük saldırılarına devam eden polislerle yaşanan çatışmalarda edinilen bilgilere göre; 2 polis öldü. İlçede önceki gün yaşanan çatışmalar sırasında ise bir özel harekat polisinin hayatını kaybettiği ve zırhlı araçlarla Amed’e götürüldüğü öğrenildi. Mahallelerde yaşanan çatışmaların yanı sıra Yüksek Mahallesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik de dün öğle saatlerinde bir eylem yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Marşlı motivasyon

Yine halka yönelik saldırılarına aralıksız devam eden polislerin karşılaştıkları direniş karşısında başvurduğu çare ise marşlar oldu. Tekel Mahallesi’nde yer alan Tekel Caddesi üzerine içerisinde bulundukları bir panzerden etrafa rastgele ateş açan polisler, kendilerini motive etmek için “Ey şanlı ordu-Ey şanlı asker” ve “Allah-u Ekber” sözlerini içeren eski Ordu Marşı’nı çaldı.

Katledilen sayısı 5’e çıktı

Dün yapılan saldırılarda 7 kişi yaralanırken, 2’si çocuk 4 kişi de katledilmişti. Önceki gece kan kaybından yaşamını kaybeden ve ismi öğrenilemeyen kişi ile birlikte Farqîn’de katledilenlerin sayısı 5’e çıktı. 112 Acil Sağlık ekiplerinin bu mahallelere girmesine izin vermeyen polisler, yurttaşların yakınlarını kendi özel araçlarıyla hastanelere taşımasını da engelledi.

Özgür Gündem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*