Anasayfa » DÜNYA » Şili’de 2 günlük genel grev ve barikatlar…

Şili’de 2 günlük genel grev ve barikatlar…

Şili’de işçiler ve öğrenciler, Pinochet döneminden (1973-1990) itibaren ilk kez 2 günlük genel grev gerçekleştiriyor.

Başkent Santiago ve bir çok şehirde öğrenciler yollara barikatlar kurarak polisle çatıştı. Genel grevin ilk günündeki çatışmalarda 36 kişi yaralandı, 380 kişi gözaltına alındı.

Ulaşım, liman, eğitim ve devlet dairlerinde çalışan işçilerin, öğrencilerin, yoksul köylülerin greve katılımı yüksek seyrediyor. Onbinlerce kişinin katıldığı gösterilerde talepler, parasız eğitimden vergi sistemini değiştirilmesi, ücret artışları, hidro-elektirk santral projelerinin iptali, köylülerin ürün fiyatları ve yeni bir anayasaya kadar uzanıyor. “Küba’da parasız çalışabilirim, ya Şili’de…?” göstericilerin taşıdığı pankartlardan biri.

Hükümet, ülkedeki dünyanın en büyük bakır madenlerinde grevin etkili olmadığını söylemesine karşın, ekonomiye günde 200 milyon dolara mal olduğunu açıkladı. Dünyanın en zengin bakır ocağı olan BHP Escondida’da bu ay başında maden işçilerinin 2 haftalık grevi, dünya çapında bakır fiyatlarını zıplatmıştı.

Tepki ve protestoların hedefinde devlet başkanı Sebastian Pinera var. Pinera ve teknotratlarla doldurduğu kabinesi, kitleler tarafından Pinochet’den bu yana en sevilmeyen yönetim ilan edildi ve popülaritesi hızla düşmeye devam ediyor. Pinera, genel grevden önce kabinede ikinci kez yeniden düzenlemeye gitse de hoşnutsuzluğun bu tür vitrin düzenlemeleriyle yatışmayacağı bir kez daha görüldü. Gösterilerde yer alan Santiago kamu işçileri sendikası başkanı, “bugün Şili’de olanlar, Pinochet diktatörlüğüne karşı ilk protesto gösterilerinin başlayışını andırıyor” diye konuştu.

Şili’de yüzbinlerce öğrencinin devam eden gösterileri burjuva medyaya ucundan yansısa da, maden işçilerin, işgüvenliği için mücadele eden ulaşım işçilerinin eylemleri, HES projelerine karşı köylülerin büyüyen eylemleri yok sayılıyor.

Şili’deki bir çok yorumcu, ülkedeki toplumsal havanın 1980lerde Pinochet diktatörlüğüne karşı ortaya çıkan atmosferi andırdığında birleşiyor.

Ülkedeki muhalefetin yalnızca öğrenci hareketiyle sınırlı olmadığı, hidro-elektrik santrallere karşı çevrecilerin, maden işçilerinin, eşcinsel haklarını savunanların, çalışma güvenliği talep eden ulaştırma işçilerinin, ve köylülerin kısa zaman içinde sokaklara döküldüklerine dikkat çekiliyor.

Başkan Piniera’nın öğrenci gösterileri sonrasında yaptığı açıklamada, “herkes ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti istiyor ama birilerinin onlara hiçbir şeyin bedava olmadığını, birilerinin bunların bedelini ödemesi gerektiğini anlatması lazım” demesi, gösterileri daha da kızıştırmış ve yaygınlaştırdı.

Eski eğitim bakanı Jose Joaquin Brunner dahi, Şili’de yaşananları ve büyüyen kitle hoşnutsuzluğu ve eylemlerini ülkede Amerikan modeli neoliberalizmin radikal uygulanmasına bağlıyor.

Şili sağlıktan eğitime neoliberalizmin en hızlı ve pervasız uygulandığı ülkelerden biri. Ve küresel tekelci kapitalizm ve neoliberalizmi Şili’de kendi mezar kazıcılarını da doğurup büyüterek ilerliyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*