Anasayfa » DÜNYA » Sığınma hakkını kısıtlamaya karşı eylem

Sığınma hakkını kısıtlamaya karşı eylem

1 Ekim 2016 Cumartesi günü İsviçre ‘nin Lozan şehrinde, Hükümetin uygulamaya çalıştığı iltica yasasını kısıtlamaya yönelik yasal düzenlemeler, yüzlerce kişinin katılımı ile yoğun yağmura rağmen merkezi bir protesto gösterisi, yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Yürüyüşe Tibet, Elitrea, Sri Lanka, Suriye, İtalyan, Ispanyol, Nigerya ve diğer Afrika ulkeleri yanı sıra DTK Avrupa, ATİK, ITIF, İHDD gibi Kürt ve Türkiyeli devrimci kurumlar mitingte yer aldılar.

Avrupada yükselen ırkçı ve sığınmacı karşıtı dalgada en büyük pay sahibi devletlerin başında gelen İsviçre, her geçen gün çıkarmaya çalıştığı yasalarla zorlaştırmaya çalışmasının yanısıra tüm sınırlarını sığınmacılara duplin antlaşmasına rağmen kapatma kararı ile de Avrupada bu konudaki katı tutum ve tavırlarıyla başı çeken ülkelerden biridir. İsviçre ‘de geleneksel olarak her konuda referandumla halka gitme geleneğine rağmen bu konuda defalarca yaptığı referandumlarla istediği sonucu alamayan hükümet işi yasal düzenlemelerle halletmeye çalışıyor.

Birçok demokratik kurumun yanısıra İsviçre ‘nin en büyük sendikası UNİA ve sosyalist parti ile anarşistlerin destek ve katılımı ile ilticacı kişilerin bağlı olduğu bir çok kurum da temsili düzeyde destek verdiği miting saat 15.00 de dışardan gelen katılımcıların beklendiği toplanma alanı Montbenon da yağmur altında coşkulu bir havada başlandı. Daha sonra yürüyüş ile kitle anti kapitalist sloganlar eşliğinde St.François dan devam ederek Lausanne – Flon meydanına gelindi burada yapılan konuşmalar sloganlar eşliğine devam etti. daha sonra1 saate yakın devam eden eylem yürüyüne devam ederek Riponne – M. Bejart meydanına kadar yine sloganlarla coşkulu bir şekilde yüründü.

Ripon meydanına varan kitleye yönelik yapılan konuşmalar ve müzik dinletileri eşliğinde devam eden eylem katılımcılar için hazırlanan yemek ve çay servisi ile saat 19.oo da sonlandırıldı.

Devrimci Proleterya okurları olarak bizde mitingte yerimizi aldık.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*