Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Sıfır zam” ve ücret kesintisi dayatmaları başladı…

“Sıfır zam” ve ücret kesintisi dayatmaları başladı…

s-c91b00f6270dbf9e64de8446ecb12d7054b8ac72Patronların kar düşüş krizlerini işçilere yıkmada kullandıkları başlıca yöntemlerden biri “ya işten atma ya sıfır zam” dayatmasıdır.

Türkiye kapitalizminin halen resmen değilse bile fiilen kriz ve stagflasyon (enflasyon artışı artı durgunluk) sürecine girmiş olmasıyla, bir yandan herşeye zam diğer yandan ücretlere sıfır zam hatta ücret kesintileri furyası, burjuvazinin tipik saldırı refleksi olacaktır.

Dolar ve Euro’daki başdöndürücü yükselişlerin fiyat artışlarına yansıması yılbaşından itibaren kendini göstermeye başladı. İlk zam petrole geldi. Zamlar giderek bir furyaya dönüşecek gibi görünüyor.

Sıfır zam dayatmasının açılışını ise THY ve Hava-İş patronları el ele yaptı. THY, turizm sektöründeki kriz ve 32 uçağın hangara çekilmesinin, 500 pilot ve 1000 kabin memuru “fazlalılığı” yarattığını belirterek, “ya kitlesel işçi atma ya da sıfır zam” dayatmasını Hava-İş’e deklare etti. THY dayatması, aslında “sıfır zam” bile değil, 2016 Mayısında imzalanmış olan TİS’le yapılmış olan, yüzde 4 artı yüzde 4 artı enflasyon farkının geri alınmasıdır. Başka deyişle ücret kesintisidir.

Hava-İş bürokratları da bu “bombayı” aynen işçilerin kucağına atıverdi:

“… Gerçekçi olmak ve bu soruna bir tavır belirlemek zorundayız. Gerek ülkemizin ve THY’nin içinde bulunduğu sıkıntılı durum gerekse üyelerimizin iş güvenliği açısından bu teklifi düşüneceğimizi ancak nihai kararı vermeden önce üyelerimize yani sizlere danışacağımızı THY yöneticilerine ilettik. Zor bir tercih olduğunu ve her halükarda bir fedakârlıkta bulunacağımızı biliyoruz. Ya bir grup arkadaşımızın işsiz kalmasını göze alacağız ve teklifi doğrudan reddedeceğiz ya da 2017 yılı için ücret artışlarından feragat edeceğiz.
Sendika olarak içinde bulunduğumuz durum göz önünde bulunduğunda toplu işçi çıkarmama garantisi alınması halinde ücret zammından feragat etmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Ancak bu karar hepimizi doğrudan ilgilendirdiği için anket yöntemiyle tüm üyelerimizin görüşlerini alarak bu görüş çerçevesinde karar vermenin uygun olacağını düşündük. Sizin de görüşünüzü ifade ederken hem üyelerimiz hem de THY ve ülkemiz için en doğrusunu gözeterek karar vereceğinize eminiz. Ümidimiz en yakın zamanda ülkemizin ve THY’nin bu sıkıntılı günleri geride bırakarak tekrar eski güzel günlerine dönmesidir.
Saygılarımızla
HAVA-İŞ YÖNETİM KURULU”

THY ve Hava-İş tarafından dayatılan, “sıfır zam” bile değil, kazanılmış bir hakkın gaspı ve ücret kesintisidir. THY işçileri bu dayatmaya hayır, krizin faturasını patronlar ödesin, demelidir. Bu dayatmaya boyun eğilmesi, yalnız THY’de değil, pek çok işletmenin işçilere “sıfır zam”, önceki sözleşmelerle kazanılan hakların gaspı ve ücret kesintisi dayatmasının bir furyaya dönüşmesinin önünü açacaktır. Tek “iş güvencesi” örgütlülüğümüz, birlikte mücadelemizdir.

Sınıf bilinçi işçiler, THY işçileriyle dayanışma içinde olmalı, bunun bir sınıf saldırısı olduğu bilinciyle sınıfa karşı sınıf duruşunu geliştirmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*