Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Şiddete karşı yürüyen kadınlar yargılanıyor

Şiddete karşı yürüyen kadınlar yargılanıyor

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için geçtiğimiz yıl Ankara’ya yürüyen kadınların Urfa‘da yaptığı basın açıklamasında polisin sert müdahalesine maruz kalan ve ardından haklarında dava açılan kadınların duruşması görüldü.

Geçtiğimiz yıl “25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” öncesinde kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüzlere, çocuklara yönelik istismara, savaşın etkilerine dikkat çekmek ve önlemek amacıyla KESK ve bazı kitle örgütlerinin, birçok ilden Ankara‘ya başlattığı yürüyüşe 11 Kasım’da Urfa’da polis sert müdahalede bulunmuş ve 38 kadın tartaklanarak gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 32’si KESK’li 38 kadının hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”ten Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya yargılanan kadınlardan 20’si ile vekilleri 6 kadın avukat katıldı. Duruşmayı aralarında KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, KESK Basın Yayın Sekreteri Hamide Yiğit, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun‘un da bulunduğu çok sayıda sendika başkanı ve kitle örgütü temsilcisi izledi. Ayrıca duruşmaya Urfa Barosu ve İHD de gözlemci heyet gönderdi.

‘Yargılanan kadınlar değil polisler olmalı’

Kimlik tespitinin yapıldığı duruşmada savunma için söz alan avukatlar, müvekkillerinin kadına yönelik şiddeti protesto etmek için basın açıklaması yaptığı sırada, polisin uyarı yapmadan müdahalesine maruz kaldıklarını söyledi. Avukatlar, “Burada yargılanması gereken müvekkillerimiz değil, sert müdahalede bulunan polis ve buna izin veren Urfa Valisi’dir” dedi. Mahkeme heyeti gelmeyen sanıkların kimlik tespiti için mahkemede hazır edilmesine karar vererek duruşmayı 7 Temmuz’a erteledi.

Duruşma ardından kadınlar yürüdü

Duruşmanın ardından adliye önünde bir araya gelen ve aralarında KESK Genel Başkanı Çınar, SES Genel Başkanı Yorgun’unda bulunduğu yüzlerce kadın Topçular Meydanı’na doğru “Kadına yönelik şiddete, katliamlara ve savaşa hayır, eşitlik özgürlük barış istiyoruz” pankartı ile yürüyüşe geçti. “Kadın kırımına hayır”, “Kadınlar değil tecavüzcüler yargılansın”, “Jın jiyan azadi” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte “Jın jiyan azadi”, “AKP’li vali istemiyoruz”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Biji yekitiya jınan”, sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından açıklamada bulunan KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, kadına yönelik şiddeti protesto eden kadınlara uygulanan şiddeti cezalandırmak yerine yine kadınların yargılanmasını kınadıklarını söyledi.

Aynur Şahin‘in tutuklanması AKP’nin kadın politikasını gösteriyor’
Ardından konuşan KESK Genel Başkanı Çınar, vali ve polislerin AKP hükümetinin memuru gibi davrandığına dikkat çekerek, “Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir dönem kadınlar bu kadar katliama, şiddete, taciz ve tecavüze uğramamıştı. Bu hükümet kadın düşmanıdır” diye konuştu. Urfa’da ‘KCK davası‘ kapsamında tutuklu bulunan SES Başkanı Aynur Şahin’in durumuna da dikkat çeken Çınar, “Uyuşturucuya fuhuşa sürüklenmiş bir kadını kurtarmak için mücadele eden Şahin tutuklandı. Bu tutuklama AKP‘nin kadın özgürlüğü ve kadının yaşama katılımı konusunda hangi noktada olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: KESK – DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*