Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Serbest bölgede grev: Metal işçisini kimse hafife alamaz!..

Serbest bölgede grev: Metal işçisini kimse hafife alamaz!..

Çorlu’ya bağlı Velimeşe beldesi Avrupa Serbest Bölgesi’nde 2007 yılında kurulan Güney Kore merkezli DY SK metal fabrikasında Birleşik Metal – İş sendikasına bağlı 150 işçi greve başladı.

2010 yılının Ocak ayında DY SK metal işçileri sendikalaşması sonucu 15 işçi işten atıldı. İşçilerin 1,5 yıl süren hukuk mücadelesi sonucu mahkeme kararı ile iş başı yaptılar. 2012 yılının Nisan ayında Çalışma Bakanlığından sözleşeme yetkisi alan Birleşik Metal – İş sendikası görüşmelere başladı. Sendikanın taleplerini kabul etmeyen DY SK işvereni çalışan 200 işçisinden 150 işçisini kapı dışarı etti.

Bunun üzerine Disk’e balı Metal – İş sendikası fabrikada grev kararı aldı. Fabrika önünde toplanan 150 işçi grev önlüklerini giyerek greve başladı.

Yapılan basın açıklamasında konuşan Birleşik Metal – İş Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Selçuk Göktaş; “2010 yılının Ocak ayında başlayan DY SK mücadelemiz 2 yıl sonra grevle sonuçlandı. Tam 2 yıldır bu fabrikada mücadele veriyoruz. Bu ülkede anayasa ve yasaların ne kadar işlediğinin bir göstergesidir. DY SK işverenine sormak gerekiyor, Kore’de Ocak 2010’da örgütlendiğin bir iş yerinde toplu sözleşme süreci ne zaman başlıyor. Kore’de işçilerin mücadelesine saygı gösteriliyorsa da burada da göstereceksin. Burası ucuz emek cenneti değil. Bizi yönetenler size gelin bu ülkede işçi ucuza çalışıyor diyebilirler ama bilinsin ki bu ülkenin gerçek sahipleri işçilerdir” dedi.

Hükümeti eleştiren Göktaş; “Onlar işçilere bir gözü kapalı bakarlar. Sermayenin yanındadırlar. Onların bu tavrına karşıda biz işçiler kendi hak ve hukukumuzu oluşturmak zorundayız. İşveren bu ülkede yasalara uymayacaksa biz işçilerde uymayacağız. Metal işçisini kimse hafife almayacak” dedi.

Basın açıklamasının ardından işçiler greve başlarken poliste fabrika önünde önlem aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*