Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Şemdinli’de katliam anonsları: ‘Evlerinizi boşaltın, sorumlusu biz değiliz’

Şemdinli’de katliam anonsları: ‘Evlerinizi boşaltın, sorumlusu biz değiliz’

Şemdinli ilçe merkezinde şiddetli çatışmalar sürerken, bir çok eve roket ve mermi isabet ettiği öğrenildi. Zırhlı araçlardan ise yurttaşlara, “Evlerinizi boşaltın. Aksi taktirde sorumlusu biz değiliz” anonsları yapılıyor.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde günlerdir ilçe girişinde süren çatışmalar, merkeze yayıldı. Özellikle ilçe girişindeki Şapatan köyü ile Yayla Mahallesi’nde çatışmalar yoğunlaştı. Buradaki çatışmalar nedeniyle ormanlık arazide yangın çıkarken, havadan Kobra helikopterler de alanı bombalıyor.

Uzun süre telefon şebekelerinin çöktüğü ilçeyle iletişim yeniden kurulurken, çatışma nedeniyle ilçe merkezinin boşaldığı öğrenildi. Birçok eve roket ve mermi isabet ederken, Yayla Mahallesi ve Şapatan köyünde zırhlı araçlardan anons yapılarak, “Evlerinizi boşaltın. Aksi taktirde sorumlusu biz değiliz” denildiği bildirildi.

Şemdinli Devlet Hastanesi’ndeki tüm personellerin de buradan çıkarılarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü, hastanenin askerlerin kontrolünde olduğu öğrenildi.

Şemdinli Belediyesi Eş Başkanı Seferi Yılmaz, saat 11.50 itibariyle ilçede bugün yaşananları anlattı:

“Tekeli taburundan Altun köyüne (Şepeta) doğru obüs topları atılıyor. İki top mermisi köye düştü. Burası ilçe merkezine çok yakın bir yer. Sabah saat 05.00’ten itibaren çatışmalar yoğunlaştı. Asker, ‘Köyü boşaltın, aksi olacaklardan biz sorumlu değiliz’ diye anons yapıyor.

Köyün nüfusu 5 bin. Elektrikler kesik. Avea, Vodafon operatörleri dünden bu yana kesik. Turkcell sabah saat 07.00’de kesildi. 15 dakika önce geldi.

İlçe merkezinde fiili olarak sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Resmi daireler kapalı. Hastane boşaltıldı. Yüksekova-Şemdinli karayolu kapalı.

Halk tedirgin, katliam ile karşı karşıya. Köy muhtarı ile görüştüm az önce, ‘Katliamla karşı karşıyayız, sesimizi duyurun’ dedi. Ben de bir katliamın önlenmesi için herkese görev düştüğünü hatırlatmak istiyorum.”

MedNuçe TV’nin aktardığına göre Cizre’ye de polis yığınağı yaptığını duyurdu. Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü’ne keskin nişancılar yerleştirildiği belirtildi.

siyasihaber.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*