Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Selam olsun Leipzig’te yürüyenlere

Selam olsun Leipzig’te yürüyenlere

Bizler, en alttakiler olarak hapsedildiğimiz mülteci kamplarını terk ederek sokaklara akın ettik. Kapatıldığımız izolasyon koşullarını kırarak, özgürleşebileceğimiz tek yer olan sokakları kendimize yaşam alanı yaptık. Artık sokaklarda yaşıyoruz ve özgürüz. Bizi bir mekana zincirleyecek hiç bir engelimiz kalmadı. Tüm gemileri yaktık. Kapitalist sistem içinde izolasyon hayatı sürdürenler yalnızca hapistekiler ya da mülteci kamplarındakiler değildir. Bir avuç burjuvazi dışında hepimiz kapitalist izolasyon sisteminin içinde hapsedtilmiş durumdayız. Bu nedenle mülteci kamplarında yaşamayanlar da bizimle birlikte sokaklara döküldüler.
Özgürlükleri kısıtlanmış olan bizler hep birlikte, bizi zincirleyen yasalara ve kurallara karşı önce yaşadığımız mülteci kamplarında lokal eylemler yapıtk. Daha sonra Würzburg’tan başlayarak başkent olan Berlin’e kadar yürüdük. Özgürlük yürüyüşümüz sırasında izolasyonu temsil eden tüm simgelerin bulunduğu alanlara baskınlar düzenledik. Yürüyerek geçtiğimiz şehirlerde gözlerden ırak olarak kurulmuş mülteci kamplarında insansız ve ışıksız bırakılan insanlara ışık ve umut taşıdık. Evlerinde yalnızlığa terkedilmiş insanlara da umut ve cesaret taşıdık.
Sizin yürüyüş yapacağımız Leipzig sokaklarından da geçtik. Leipzig’te kalabalık bir kitleyle sokakları arşınladık. Şimdi siz oradan bize destek vermek için tekrar yürüyorsunuz. Ayrı mekanlar da olsak da sesleriniz birbirne ulaşıyor. Artık bizim seslerimizi izolasyon mekanlarında boğamıyorlar. Erfurt’ta, Hannover’de, Götingen ve diğer yerlerde de bizimle dayanışmak için eylemler gerçekleştirildi. Almanya dışında da bizim sesimizi duydular ve bize destek mesajlarını gönderdiler.
Özgürlük yürüyüşümüz bir çok şeyi deşifre etti. İzole edilmiş mülteci kamplarını deşifre ettik. İnsanı dar bir alana haspseden residenzpflicht yasasını deşifre ettik ve fiilen bu yasayı kırdık, abschiebung yasasını deşifre ettik. Berlin’de sulunan Nijerya konsolosluğunu işgal ederek insanları iade eden abschiebung yasasını deşifre ettik.
Özgürleşmek için yürüdüğümüz yollarda faşistlerin saldırısına maruz kaldık çünkü ırkçıları deşifre etmiştik. Nijerya konsolosluğunu işgal ederken polisin vahşi saldırısına uğradık, arkadaşlarımız yaralandı ve gözaltına alaındılır çünkü biz militarist devlet yapısını deşifre etmiştik. Ama tüm bu saldırılar bizi durduramadı. Gözaltına alınan arkadaşlarımızı geri almak için polis karakoluna kitlesel yürüyüş düzenledik ve önümüze çıkan polis barikatlarını aştık. Bir kere sokağa çıktık ve artık bizi yeniden hapsetmek isteyen engelleri birleşik gücümüzle aşıyoruz.
En alttakiler olarak, kapitalist sistemden zarar gören tüm renkleri birleştirimeyi başardık. Berlin’de gerçekleştirdiğimiz 7 bin kişilik yürüyüşümüzde tüm ezilenleri bir arada sokağa çıkarmayı başardık. İşçiler, işsizler, kadınlar, erkekler, mülteciler, anarşistler, komünistler, dinciler, dinsizler, çevreciler, veganlar, vejeteryanlar ve saymakla bitmeyecek tüm renkler birleşerek kapitalist izolayon sistemine karşı yürüdük.
Sizin gibi, Almanya’nın değişik şehirlerinde dayanışma eylemleri yapanlar bizim mücadelemizi daha da güçlendiriyor ve bizlere moral ve cesaret veriyor. Bizler şimdi Berlin’de bulunan direniş çadırlarımızda eylemlerimize devam ediyoruz. Yeni eylem taktikileriyle yolumuza devam ediyoruz. Yalnız olmadığımızı biliyoruz. Dünyanın her yerinde zulme ve eşitsizliğe karşı direnen güçlerle kalplerimizin ve seslerimizin aynı ritimle attığını buradan duyurmak istiyoruz. Bir avuç burjuvazinin bizim yaşamlarımızı cehenneme çevirmesine artık izin vermeyeceğiz. Bizim sayımız onlardan çok. Birleşirsek onların sömürü, savaş ve izolasyon üzerine kurmuş oldukları bu çarkları durdurabiliriz. Yeni, özgür ve eşit bir yaşamı kurabiliriz. Özgürlük direnişimizin politik etki alanı her geçen gün daha da genişliyor. Eylemlerimize devam ederek dünyanın diğer yerlerinde kapitalizme karşı direnenlerle seslerimizi ve güçlerimizi birleşetirmek istiyoruz.
Yaşasın İnsanlaşma Ortaklaşma Mücadelemiz

21.10.2012
Turgay Ulu
Berlin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*