Anasayfa » GÜNDEM » Saraçhane 1 Mayısı

Saraçhane 1 Mayısı

Sabah 8.30’dan itibaren Aksaray Nakliyat-İş Sendikası önünde toplanmalar ve 1 Mayıs marşıyla çağrılar başladı.

Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş, 1 Mayıs Taksim Platformu, Devrimci Proletarya, Metro Market işçileri, Umut-Sen ve Taksim 1 Mayısı için gelen irili ufaklı işçi ve gençlik grupları toplananlar arasındaydı.

9.30’da kortejler oluşturmaya başladı. En önde Birleşik Metal-İş’in karanfilli çelenk ve pankartı, ardından Birleşik Metal-İş’in Gebze, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, İzmir, İstanbul 1 No’lu Şube’den metal işçisi grupları kendi şube pankartları ve sendika önlükleriyle yer aldı. Ardından Nakliyat-İş üyesi ambar, kargo, lojistik işçileri kortejlerini oluşturdu. Metro Market işçileri, İnşaat İşçileri, Devrimci Proletarya ve diğer gruplar da pankart, flama ve önlükleriyle kortejde yerini aldı.

10.00’da “Yaşasın 1 Mayıs”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla trafik kesilerek yürüyüş başladı.

10.30 civarında Unkapanı kavşağı önünde polis korteji engelledi. Sloganlar susmadı. Kortejler Saraçhane Parkı’na girerek, burada toplandı. 1 Mayıs ölülerimiz için saygı duruşu yapıldı. Sloganlar, halaylar, konuşmalar ile eylem sürdü. Birleşik Metal İş başkanı Adnan Serdaroğlu, burada “Taksim dışında 1 Mayıs olmaz” tarzı kısa bir konuşma yaptı. Ardından Nakliyat-İş başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu kısa bir konuşma yaptı. Direnişçi Real Market işçileri, Dünya Sendikalar Federasyonu 1 Mayıs bildirisini okudu.

Sendikacılar ile polis şefleri arasında yapılan görüşmeler sonrasında, Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş’ten 100 işçinin Taksim Meydanına çelenk bırakmak için gideceği açıklandı. Saraçhane’deki eylem sloganlar ve halaylarla bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*