Anasayfa » GÜNDEM » “Sansür mü? N’ayır, n’olamaz”

“Sansür mü? N’ayır, n’olamaz”

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Kültür Merkezi önünde saat 14.00’de bir araya gelen sinema emekçileri, sinema yazarları, sinemaseverler, “Sansüre karşı özgür sinema” yürüyüşü gerçekleştirdi.

İstanbul Film Festivali programında yer alan ve PKK kamplardaki yaşamını anlatan “Bakur” belgeselinin eser işletme belgesi olmadığı gerekçesiyle gösteriminin engellenmesinin ardından başlayan süreç İstanbul ve Ankara Film Festivallerinde krize neden olmuştu. Belgesel ve kurmaca filmlerinin yönetmenleri, yarışma jurileri, adı geçen belgenin sansür belgesi işlevi görüdüğünü ve bunun dayatılmasınında sansür anlamına geldiğini belirterek gösterime girmemişlerdi. Ayrıca “Bu belgenin Bakur filminden istenmesi bir tesadüf değil açıkca filmi sansürleme çabasıdır” ifadeleri açıklamalrda yer almıştı.

sansurrrFransız Kültür Merkezi’nden Atlas Sineması’na yapılan yürüyüşte Sinema Emekçileri Sendikası, Oyuncu Sendikası, Sinema Yazarları Derneği, Türkiye Görüntü Yönetmenleri Derneği, Sinema Televizyon Sendikası, Yeni Sinema Hareketi, İşçi Filmleri Festivali, Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, Emek Bizim İstanbul Bizim ve Gökyüzü Oyuncuları yer aldılar. Yürüyüşte “Bu daha fragman film yeni başlıyor”, “Filmi durdurma sansürü durdur”, “Sansür mü? N’ayır, n’olamaz” dövizleri taşındı ve sloganları atıldı.

sansur

Yürüyüş sonrası sanat üzerindeki tüm baskıların kaldırılması, filmlerin özgürce izleyiciyle buluşması ve festivallerin bağımsızca var olabilmesi için mücadele çağrısı yapıldı.

sansurr

Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan oyuncu Defne Halman “Önümüzdeki dönemde, filmlerin ve festivallerin çok daha büyük engellemelerle karşılaşma olasılığı yüksek görülüyor. Bizler, sansüre imkan tanıyan açık ya da örtük bütün uygulamaların bir an evvel kaldırılması için bütün gücümüzle mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz” dedi. Kültür Bakanlığını “Bakur” filminin özgürce gösterilmesi için gerekli adımları atmaya davet eden Halman, “Sansüre karşı verilecek uzun soluklu mücadelenin ilk adımı olarak, festival gösterimlerindeki Eser İşletme Belgesi zorunluluğunun acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

sannsur

Yönetmen Kazım Öz de açıklamayı Kürtçe okudu

Yürüyüşün ardından Beşiktaş Abbasağa Parkında yapılacak “Yollara Düştük” belgesel gösteriminin ve sansür konulu forumun duyurusu yapıldı.

snsuryuruyusu

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*