Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Samka Metal sendikalaşmak için ve işten atmalara karşı direniş

Samka Metal sendikalaşmak için ve işten atmalara karşı direniş

İstanbul Pendik Kurtköy’de bulunan Samka Metal fabrikasında, Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenme çalışması yürüten 11 işçi işten atıldı. Fabrikada direniş başladı.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın açıklaması:

Samka Metal İşçileri
SENDİKAL HAKLARI İÇİN DİRENİŞTE!
İstanbul/Pendik/Kurtköy’de faaliyet gösteren SAMKA METAL AMBALAJ SAN. A.Ş. işyerinde örgütlenme faaliyetleri sonucunda çalışan işçiler, Sendikamız Birleşik Metal-İş’e üye oldular.

Hemen ardından işyerinde sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren tarafından işçiler üzerinde baskı uygulanmaya başlandı.
Öncelikle işçiler sendikadan istifa etmeleri için “ikna” edilmek istendi ve ardı sıra “ikna” olmayan ve anayasal haklarına sahip çıkan işçiler, göstermelik gerekçelerle işten atılmaya başlandı. Bugün itibariyle; 11 işçinin iş akti fesh edildi.

SAMKA METAL’de yaşananlar sendikal hak ve örgütlenme özgürlüğüne gösterilen tahammülsüzlüğün açık göstergesidir. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, uluslararası sözleşmeler, Anayasamız ve yasalarımızla güvence altına alınmıştır.

Ve ayrıca sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi de Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır.
İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır.

Bu haksız ve kanun dışı uygulama karşısında işten çıkartılan üyelerimiz; işyerinin önünde direnişe başladılar ve haklarını alana kadar bu direniş devam edecek ve kazanan direnen işçiler olacaktır.

Birleşik Metal-İş Sendikası olarak elbette sendikalı oldukları için haksız yere işten çıkartılan arkadaşlarımızın haklarına sahip çıkacağız, yasal girişimlerimizi yapıp davalarını açacağız.

Bu vesileyle tüm kamuoyunu SAMKA METAL’de işçi kıyımına ve yasa tanımayan işveren baskılarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*