Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Samatya işçileri binayı işgal etti (video haber)

Samatya işçileri binayı işgal etti (video haber)

Samatya Hastanesi’nde aylardır ücretlerini alamadıkları için direnişe geçen taşeron inşaat işçileri, bu sabah kendi yaptıkları ek binayı işgal etti.

Tekel işçilerinin Ankara’daki 1-2 Nisan eylemlerine pankartlarıyla katılan, İstanbul’da da İl Özel İdaresi önünde eylem yapan inşaat işçilerinin yeni eylemleri, işyerleri oldu. Hastane ek binasının korkulukları yapılmamış en üst katının balkonuna çıkan 50 işçi, 8 aylık ücretlerinin ödenmesi talebiyle eylem yapıyor. Korkuluksuz balkondan, inşaat malzemeleri ile hazırladıkları, “Hakkımızı İstiyoruz”, “Yaşasın İşçiler”, “Bu İşyerinde Grev”, “Yaşasın İşçi Direnişleri: İSKİ-Samatya”, “İşçinin Hakkı Kimsede Kalmaz” pankartlarını sarkıtan işçiler, sloganlarla eylemlerini sürdürüyor. Hastane çevresinde ve içinde yığınak yapan polis, işçileri eylemi bitirmeleri için müdahale ile tehdit ediyor. Bunu reddeden işçiler, işgal eylemlerini sürdürüyor.

Direnişteki İSKİ işçileri ve İtfaiye işçileri de inşaat işçilerinin eylemiyle dayanışmak için Samatya Hastanesi’nin önündeydi. İSKİ işçileri de “İşimizi istiyoruz” pankart ve gömlekleriyle bugünkü eylemlerini, Samatya işçileriyle dayanışma için inşaat işçilerinin 6. katında eylem yaptığı Hastane binasının önüne ve bahçesine taşıdı.

İSKİ ve Samatya işçileri, gün boyu karşılıklı sloganlar ve halaylarla, eylemlerini bütünleştirdiler. “Direne direne kazanacağız”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Gün gelecek devran dönecek, patronlar işçiye hesap verecek”, “İSKİ-Samatya işçisi omuz omuza”, “Samatya işçisi yalnız değildir”, “İSKİ işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direnen işçiler yenilmez”, “Direnişimiz onurumuzdur” sloganları gün boyunca atıldı.

İSKİ işçileri yaptıkları açıklamada “Bankaların sermayesi devletin teminatı altında. İşçilerin ise ücretleri, kazanılmış haklarının bile bu düzende bir teminatı yok. Güvencesiz çalışmaya hayır” dediler.

Samatya işçileri ise bir inşaat malzemesi kartonuna yazarak aşağıya gönderdikleri basın açıklamasında şunları dile getirdiler:

“BASINA VE KAMUOYUNA,

6 aydır bu inşaatta çalışmakta olan işçileriz. 6 aydır ücretlerimiz ödenmediği için işi bıraktık. Sigortalarımız yatırılmadı, ücretlerimizi alamadık. 55 gündür bu sebeple iş yapamıyoruz. Şantiye şu an tamamen durmuş durumda.

Bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Ailelerimiz de mağdur durumda, hastalarımız var. 6 aydır evimize, çoluğumuza çocuğumuza para gönderemiyoruz. Onlar orada, biz burada mağduruz. Bu süre içerisinde evde hastalarımız olmasına rağmen eve gidemiyoruz.

Gerekli her yere başvurmamıza rağmen kimse bizi muhatap almadı. Bizim burayı bırakıp gitmemizi istediler, para olmadığını söylediler.

Sigortalarımızın yatmasını ve ücretlerimizin derhal ödenmesini istiyoruz. Sesimizin duyulması için en son olarak çatıya çıktık. Taleplerimizin bir an önce kabul edilmesini istiyoruz.

Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnşaat İşçileri”

İtfaiye işçileri de Samatya işçilerinin eylemiyle dayanışma için oradaydılar. Direnişler, pankartlar, sloganlar bir kez daha kaynaştı. İtfaiye ve İSKİ işçileri, Samatya işçileri yarın da Esenyurt Belediye işçilerinin Büyükşehir Belediyesi önündeki eylemine katılacaklar. Bir sonraki direnişler buluşması ise ertesi günkü İtfaiye işçilerinin basın açıklaması olacak.

Samatya inşaat işçileri, hava kararırken Hastanedeki hastaları rahatsız etmemek için slogan atmayı kestiler. Eylemlerini ise haklarını alıncaya kadar işgal ettikleri binanın çatı katında, kapıları kilitleyerek sürdürecekler.

Devrimci Proletarya da gün boyu Samatya ve İSKİ işçileriyle beraber, çatıda, hastane önünde, eylem yerindeydi.

VİDEO:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*