Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Samatya Hastanesi inşaat işçileri grevde! (video haber)

Samatya Hastanesi inşaat işçileri grevde! (video haber)

Samatya Hastanesi’nde hasta klinikleri inşaatında çalışan 80 taşeron inşaat işçisi, aylardır ücretlerinin ödenmemesi üzerine greve çıktılar. Ücretlerinin derhal ödenmesi ve sigortalarının yatırılması talebiyle grev yapan işçiler, bugün SES ile beraber şantiye önünde basın açıklaması yaptılar.

İl Özel İdaresi tarafından yapılan ihaleyle RT inşaat firmasına ihale edilmiş olan İstanbul Eğitim ve Araştırma (Samatya) Hastanesinde hasta klinikleri inşaatında çalışan taşeron işçileri 4 ila 6 aydır ücretlerini alamıyor. Ana yüklenici firma olan RT‘den iş alan Cihan ve Körfez isimli iki taşeron firmaya bağlı olarak çalışan ve büyük bölümü sigortasız olan işçiler hak gasplarının canlarına tak etmesi üzerine geçtiğimiz günlerde direnişe geçmiş, çalıştıkları ve aynı zamanda yaşadıkları yer olan şantiyeye ‘Bu işyerinde grev var!’ pankartını asmışlardı.

Direnişlerini sürdüren 80 inşaat işçisi bugün ilk olarak aynı hastanedeki sağlık emekçilerinin yaptığı basın açıklamasına destek verdiler, ardından ise SES ile beraber sloganlar ve alkışlarla yürüyerek şantiye önüne geldiler. İşten atılan İSKİ işçilerinin de önlükleriyle katılarak destek verdiği yürüyüşün ardından şantiye önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada ilk olarak direnişçi işçiler adına bir işçi konuşarak bugüne kadar ücretlerini almak için çalmadık kapı bırakmadıklarını, silahlı tehditlere, oyalamalara ve muhatap bulamamalara rağmen ücretlerini alana kadar direneceklerini, kesinlikle çalışmayacaklarını anlattı. Ardından İSKİ direnişçileri adına ve SES adına destek konuşmaları yapıldı. Daha sonrasında tekrar inşaat işçileri sözler alarak gerekirse İl Özel İdaresine kadar gideceklerini, haklarının peşini bırakmayacaklarını söylediler.

‘İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!’, ‘Taşeron İşçisi Köle Değildir!’, ‘İşçilerin Maaşı Derhal Ödensin!’ sloganlarıyla basın açıklamasının son bulmasının ardından inşaat işçileri, İSKİ işçileri ve SES’li emekçiler kısa bir toplantı yaparak durumu değerlendirdiler. Bu sırada polisin ortamı provoke etmeye çalışması ise işçilerin tepkisiyle karşılandı ve polisler oradan uzaklaştırıldı. Toplantının ardından ise basın mensuplarına röportaj vermek ve hem çalışılan hem de işçilerin kaldığı yer olan şantiye binasını gezdirmek için binaya geçildi.

Samatya Hastanesi’nin taşeron inşaat işçileri tümünün ücretlerini alana kadar grevlerini sürdüreceklerini belirtiyor. İşçiler ayrıca 1 Nisan Tekel eylemi için de Ankara’ya giderek sınıf kardeşleriyle omuz omuza olacaklar.

VİDEO:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*