Anasayfa » DÜNYA » Sakine, Leyla ve Fidan için Paris’te kitlesel gösteri

Sakine, Leyla ve Fidan için Paris’te kitlesel gösteri

İki yıl önce hunharca katledilen üç kadın yurtsever devrimci Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan Paris’te binlerce kişinin katıldığı kitlesel bir gösteriyle anıldı. Katliamın lanetlendiği gösteriye başta Almanya olmak üzere Fransa dışındaki ülkelerden de katılım oldu. Gare du Nord’daki toplanmanın ardından gösteri, polisin Charlie Hebdo katliamı ve operasyonlarla bağlantılı güvenlik alması nedeniyle olağan güzergahın dışına çıkılarak gerçekleştirildi. Varış noktası olarak belirlenen Stalingrad meydanına yaklaşılırken Fransız polisi civardaki bir sokakta bulunan Sinagoga silahlı saldırı olduğu bilgisi üzerine yolu kesti. Miting havası slogan ve konuşmalarla sürdü. Daha sonra yolun açılması ile birlikte Stalingrad meydanına ulaşıldı ve miting programına devam edildi.

Miting “Suskunluğunuz suçluluğunuzdandır“ sloganıyla düzenlendi ve Kürt siyasal toplumsal örgütleri, Türkiye devrimci hareketi, Fransız Komünist Partisi, Sol Parti, feminist ve anarşist vd. parti ve örgütler katıldı. 2 yıl önceki katliamla Charlie Hebdo failleri arasındaki bağlantıyı ifade eden “2 yıl önce 3 Kürt kadın Sara, Rojbîn ve Ronahî bugün ise Charlie Hebdo” , “Barbarlar Kobanê ve Paris’te öldürüyor“, “Adalet ve Hakikat için failler açıklansın” gibi pankartlar taşındı. Fransa Demokratik Kürt Konseyi imzalı bildirilerde sorumluların aydınlatılıp yargılanması için çalışılması, Fransız adaleti ile işbirliği yapması için Türk makamlarına baskı yapılması taleplerinde bulunuldu. Ayrıca HDK da yurtdışı seçmenlere yönelik seçimlere katılım çağrı ve bilgilendirme dağıttı.

Miting, Fransa Demokratik Kürt Konseyi, Sol Parti, KJK, KCK, NPA, aileler ve feminist örgütlerin çağrı ve selamlamaları ile sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*