Anasayfa » GÜNDEM » 550 işçi de atsan sendikal örgütlenmeden kaçamazsın Pegasus!

550 işçi de atsan sendikal örgütlenmeden kaçamazsın Pegasus!

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda İSG Yer hizmetlerinde çalışan Hava-İş üyesi 550 işçinin iş sözleşmesi 3 Ocak günü feshedildi. Hava-İş tarafından 2009’dan beri örgütlenme çalışması yürütülen havaalanında 2011’in Kasım’ında toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı. Asıl işveren Limak Holding, işten çıkarmaların gerekçesi olarak Pegasus firmasının İSG Yer Hizmetleri’nden hizmet alımını durdurmasını gösterdi.

Hizmet alımı sözleşmesi 2013’te son bulması gerekirken 2012’de son bulunca hizmet sözleşmesi Çelebi Hava Servisi tarafından sağlanmaya başladı. Hava-İş Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Limak Holding’in, yasa dışı olmasına rağmen Pegasus’un sözleşme feshi karşısında hiçbir işlem başlatmadığını duyurdu.

Limak Holding, işten çıkarmaların nedenini Pegasus’un hizmet alım sözleşmesini fesh etmek olarak duyursa da Hava-İş yaptığı açıklamayla anlaşmanın muvazaalı olduğunu asıl amacın toplu sözleşme düzenini ortadan kaldırmak ve sendika düşmanlığı olduğunu belirtti. Hava-İş, konu ile ilgili bir basın açıklaması yayımlayarak işçi düşmanı oyunları mücadele ederek bozacaklarını duyurdu.

Hava-İş’in yaptığı açıklamada İSG Yer Hizmetleri firmasının 2 yıldır sendika kırıcı faaliyet yürüttüğü ve bu nedenle açılan davada Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi de olan Nihat Özdemir’in 7 ay hapis cezasına çarptırıldığına işaret edildi. Pegasus’un da başka illerden getirilen ve kölelik şartlarında çalıştırılan Çelebi Hava Servisi işçileri ile uçuş emniyet kurallarını hiçe sayarak yer hizmetlerini yürüttüğü vurgulanarak Pegasus’la yapılan sözleşme feshinin danışıklı dövüş olduğu ve sendikayı Sabiha Gökçen’den silmeyi amaçladığı açıklandı. Hava-İş, devleti ve sivil havacılık otoritesini sanki başka bir fonksiyonu varmış gibi, bu durumu seyretmekle ve sadece işçilerin eylem yapmasını engelleme planları yapmakla eleştirerek havalimanının batmaktan kurtarılmasında ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı olmasında işçilerin alınterinin tanınması çağrısında bulundu. Hava-İş, arsız neoliberal pragmatik kişiliği ile tekelci burjuvazi içinde özel bir yere sahip olan Ali Sabancı’ya ait Pegasus için ise, “Bugün Çelebi firmasına kaçan Pegasus yakında orada da sendika ile nasıl olsa tanışacaktır” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*