Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sabancı kadını da parayla “eğitir”!

Sabancı kadını da parayla “eğitir”!

Tekelci burjuvazi kendi imgesinden bir kadın yaratmak için sürekli hareket halinde. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yaklaştığımız günlerde, “emekçi” kavramından özenle soyundurulmuş burjuva içerikli kadın etkinlikleri ardı ardına diziliyor.

Bunlardan biri de Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları eğitim buluşmaları. “Kadın ve Siyaset” konulu ve 7 hafta sürecek olan buluşmaların ikincisinde katılımcılara sertifika da verilecek.

Modüler eğitim yöntemiyle yürütülen eğitim çalışmalarının bu yılki gündeminde kadınların siyasetin öznesi olması ve son iki yüzyıllık feminist hareketin kadın-siyaset ilişkisini nasıl kurduğu ve talepleri ele alınacak. Kapitalizmin cinsel politikasının düzelticisi feminizmin ışığında yapılacak eğitimin programında “Siyaset ve Kadın: Kuramsal Giriş”, “Kadının Siyasete Katılım Talepleri ve Feminist Hareketler”, “Parlamenter Temsil ve Patronaj, Kadının Siyasete Katılımı: Latin Amerika Örneği”, “İnsan Haklarına Toplumsal Cinsiyet Açısından Bakmak, Din”, “Kamusal Alanda Kadın ve Siyaset” ve “ Kadın Emeği ve İktisadi Politikalar” başlıkları yer alıyor. Eğitim çalışmasını Sabancı, Ankara ve Arel Üniversitesi’nden kadın akademisyenlerin yanı sıra İslamcı feminist yazar Yıldız Ramazanoğlu gerçekleştirecek.

Sabancı Üniversitesi, bu çalışmayı hangi sınıfın ideolojisi doğrultusunda ve hangi sınıfın kadınını yaratmak için gerçekleştirdiğini, aynı zamanda eğitimin ücreti ile de ortaya koymuş: Ücret, yetişkinler için 550 TL, öğrenciler için ise 350 TL!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*