Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » S.Ö.’ler, Ö.A.’lar birleşin!

S.Ö.’ler, Ö.A.’lar birleşin!

İşçilerin, işsizlerin #geçinemiyorum çığlığı ve tepkisi artıyor.

Dama çıkarak aşağı atlama ya da kendini yakma girişimlerinin yanısıra, başta bankalara olmak üzere vitrin taşlama ya da ateş açma gibi tepki eylemleri de artıyor.

Bunlar bireysel gibi görünse de, aslında büyüyen bir dip akıntısının yüzey kabarcıkları. Kapitalizmin heyulalaşan işsizlik, yoksulluk, güvencesizlik, geleceksizlik kapanına karşı karşı içten içe mayalanan -umutsuzluktan gelen cesareti de içeren- bir şeylerin habercisi.

Zonguldak Ereğli’de işten atılmış, bankalara kredi borcunu ödeyemez hale gelen bir işsiz işçi, Yapı Kredi Bankası’nın camlarını taşladı. Yerel basına göre, bankanın camını kıran S.Ö bir işçi. İşten atılmış, iş bulamamış, işsiz bir işçi. Çalışırken de aldığı ücrete, gelecek emeğini ipotek ederek bankadan aldığı krediyi ekleyerek, ancak geçinebilen bir işçi. İşsiz kaldığı için kredisini geri ödeyemeyen, ama bankanın kredi soygunu için boğazına yapıştığı bir işsiz işçi.

Mali sermaye, işçileri açlık sınırına yaklaşan ücretlerle vahşice sömürmekle kalmıyor, bunun işçileri zorunlu kıldığı banka kredileriyle soyuyor. İşçilerin emeğine, yaşamına, geleceğine el koyuyor. İşçiler işsiz kalıp kredilerini ödeyemeyince, varsa evlerine, yoksa gelecekteki ücretlerine de el koyuyor. Ücretli kölelik prangaları kat kat büyüyor, ücretli köleliğe mali kölelik ekleniyor, biri ötekini bileyip ezicileşiyor.

S.Ö.’nün bankayı taşlaması değil, kendisiyle aynı durumda olan sayısız işçiyi, işsiz işçiyi, borçlandırılarak iki kat köleleştirilmiş işçi ve işsizleri toplayıp, bu kapitalist leş kargalarına karşı daha fazlasını yapmadığı kabahat!

Sakarya Hendek’te ise işsiz olduğu ve iş bulamadığı, geçinemediği, borçlarını ödeyemeğini haykıran Ö.A., AKP İlçe Başkanlığının bulunduğu binanın çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Elbette intihar girişimini AKP binasının çatısında yapmasının mesajı açık!

İşçilerin, işsizlerin intihar girişimlerinde artma, kaybedecek hiçbir şeyimiz yok, canımız dahil, demek.

Öyleyse? Başka bir şeyleri, birlikte yapmanın zamanı gelmiş demektir!

S.Ö.’ler, Ö.A.’lar, dünyanın bütün isimsizleri -asıl işçilerin adı yok!-, işçileri, insan yerine konulmayanları, emeği, özgürlüğü, geleceği, bedeni, kişiliği, umudu kapitalist vampirler tarafından yağmalananları, birleşelim, birlikte dövüşelim! Zincirlerimizden başka kaybedeceğimiz bir şey yok!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*