Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Rojavalılar Bekledi, Suruçlular Direndi, Sınırlar Açıldı

Rojavalılar Bekledi, Suruçlular Direndi, Sınırlar Açıldı

IŞİD çetelerine açık olan sınırlarını IŞİD saldırılarından kaçan Rojavalılara kapatan AKP, binlerce kişiyi savaşın içine yöneltti, bir kişi mayına basarak yaralandı. Sınırın kapatılmasını protesto eden Suruçlulara asker ve polis saldırdı. Saatler sonunda geçişler açıldı

IŞİD’in hafta başında PYD denetimindeki Kobanê kantonuna yönelik saldırıları ile birlikte çatışmalar sertleşirken, kantondaki köylerden kaçarak Türkiye sınırına gelen Rojavalılar Ahmet Davutoğlu’nun talimatı ile asker yığınağı ile karşılaşmış, Türkiye sınırına girememişlerdi. Rojavalıları karşılamak isteyen Urfa’nın Suruç köyü sakinlerine asker gaz bombaları ile saldırmıştı.

DAVUTOĞLU TALİMAT VERDİ, SINIR IŞİD’E DEĞİL ROJAVALILARA KAPATILDI

Askerden ‘Kobanê’ye gidin’ anonsu

Sınırdaki bekleyişlerinde saatler içerisinde sayıları 3 bine ulaşan Rojavalılara zırhlı askeri araçlardan Kürtçe Kobanê’ye gitme çağrısı yapıldı. Askerler, Kobanê’de barınma başta olmak üzere temel ihtiyaçların AFAD tarafından Mürşitpınar Kapısı’ndan kendilerine ulaştırılacağını söyledi.

Asker çağrılarının yanı sıra PYD yetkilileri de Rojavalıları Kobanê’ye çağırdı.

Rojavalıların bir kısmı çağrılar sonucu, bir kısmı ise sınır kapısının açılmaması üzerine geri döndü. Yaklaşık 200 kişi ise geceyi sınırda geçirdi.

Asker Suruçlulara tekrar saldırdı

Sabahın erken saatlerinden itibaren yüzlerce Rojavalı bir kez daha Dikmetaş Mahallesi yakınlarındaki sınır noktasına geldi. Sınırdan geçirilmeyen Rojavalılara Suruçlular su ve ekmek yardımı sağladı.

Sınırda bekleyiş devam ederken Suruçlular ile asker ve polis arasında bir kez daha gerginlik yaşandı. Sınırların kapatılmasını protesto eden Suruçlulara asker ve polis, tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Yaklaşık 100 kişi saldırıya taşlarla karşılık verdi.

Mayına basan kadın yaralandı

Suruçlular ile asker arasında gerilimin tırmandığı dakikalarda Suriye tarafından patlama sesi geldi. Köylerden sınıra doğru gelmekte olan 50 yaşlarında bir kadının bastığı mayın infilak etti. Patlama sonucu yaralanan kadın, battaniye ile sınır tellerinden geçirildi ve otomobille Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Geçişe izin verildi

Saat 13.00 itibariyle Suriyelilerin Türkiye sınırına geçişine izin verildi. Al Jazeera Turk, Türkiye’ye giren Suriyelilerin kamplara ve yakınlarının yanlarına gönderilmesinin beklendiğini belirtti.

Dün sınırlarda denetimin artırılması için sınır valilerine talimat verdiklerini açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise sınırların açılmasını Bakü’de değerlendirdi. “Olayların bu kadar tırmanma ihtimalini tahmin ettik” itirafında da bulunan Davutoğlu, yaklaşık 24 saat süren uygulama nedeniyle binlerce kişinin yeniden savaşın içine itilmesine karşın “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye’den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu’yu gören kardeşlerimiz sınırımıza geldiğinde, etnik ve mezhebi ayrımı gözetmeden hepsini aldık, alıyoruz, alacağız” dedi.

Kaynak: Sendika.org

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*