Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Roj Tv, Nûçe TV ve MMC kapanıyor

Roj Tv, Nûçe TV ve MMC kapanıyor

Danimarka’nın Kopenhag kentinde yayın yapan Roj Tv, Nûçe TV ve MMC televizyonları kapanıyor. Aldığı astronomik cezalar karşısında bu yoldan başka çarelerinin kalmadığını belirten yetkililer iflas kararını açıkladılar.

Kürt halkının sesi olan Roj Tv, Nûçe TV ve MMC televizyonlarının yayınının engellenmesi Kürt halkının sansürsüz haberleşmesinin, kendini ifade etmesinin ve dilini, kültürünü koruma ve geliştirmelerinin önüne koyulan yeni bir engeldir.

Konu ile ilgili BDP tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

“Danimarka yargısının demokrasi ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçen basın tarihinin neredeyse en ağır para cezasını öngören kararının ardından ne yazık ki Kürt halkının sürgündeki özgür sesi Nûçe TV ve MMC ağır ekonomik yaptırımlar karşısında yayınlarını durdurmak zorunda kalmıştır.

Halkların haber alma özgürlüğü için en zor şartlar altında sürgünde özgür yayıncılık mücadelesi yürüten Roj Tv, Nûçe TV ve MMC televizyonları Kürt halkı başta olmak üzere tüm Ortadoğu halklarının sürgündeki sesi ve soluğuydu, aynı zamanda halklarımızın moral ve mücadele kaynağıydı.

Ancak uluslararası odaklar, halkların bu özgür sesine tahammül edemedi. Kirli pazarlıkların bir sonucu olarak Kürt halkının sürgündeki sesine yönelik çok yönlü bir baskı süreci başlatıldı. Türkiye’nin de dahil olduğu siyasi baskı ve pazarlıkların sonucu olarak Danimarka Mahkemesi, televizyonlar hakkında Ortaçağ sansürünü aratmayacak şekilde tarihin en yüksek para cezası kararını verdi. Halkın bin bir emek ve bedelle yarattığı bu kurumlar ne yazık ki ağır ekonomik cezalar karşısında yayınlarını durdurmak durumunda kaldı.

Ekranların kararmasına neden olan bu tablo herşeyden önce kendisini demokrasinin beşiği olarak gören Avupa açısından bir utanç abidesidir ve öyle kalmaya da devam edecektir. Halkımız asla bunu unutmayacaktır.

Ekranların kararmasına neden olan baskıcı politikaların yürütücüsü ülkeleri bu zihniyetlerinden dolayı bir kez daha kınıyoruz.

Ve şunu unutmasınlar ki, hangi baskıyı uygularlarsa uygulasınlar halkımızı susturamayacaklar, mücadelemizi engelleyemeyecekler.

Biz inanıyoruz ki bu ses bugüne kadar susturulamadı, bundan sonra da asla susturulamayacaktır. Halkımızın desteğiyle “Rojbaş” sesi en kısa zamanda yine ekranlardan yükselecektir.

Roj TV, Nûçe TV ve MMC çalışanlarına destek mesajlarımızı iletiyor ve onların yürüttüğü özgür yayıncılık mücadelesinin her zaman yanında olacağımızı belirtiyoruz.

Filiz KOÇALİ
BDP Basın Yayından Sorumlu
Eş Başkan Yardımcısı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*