Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Roboski’yi unutturmayacağız eylemleri

Roboski’yi unutturmayacağız eylemleri

Tarsus’ta İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) düzenlendiği açıklamada bir araya gelen yüzlerce kişi Roboski katliamını kınadı.

Tarsus İHD temsilciliği öncülüğünde bir araya gelen BDP, Eğitim Sen, ve EMEP üyeleri, Roboski katliamını kınamak için yarenlik alanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu “Unutmayacağız, unutturmayacağız, hesabını soracağız” pankartını açan ve “Roboski onurumuzdur onursuz kalmayacağız”, “Roboski katliamını unutturmayacağız”, “Dersim Maraş Roboski yerler ayrı, zihniyetler aynı” dövizlerini taşıyan grup, sık sık “Katiller halka hesap verecek”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Roboski’nin hesabı sorulacak” şeklinde slogan atarak, Yarenlik Alanı Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada grup adına açıklama yapan İHD Şube Yöneticisi Emin Demir, Roboski’de 34 yurttaşın savaş uçakları ile katledilişinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen faillerin bulunmadığını kaydetti.

Roboski Katliamının AKP hükümetinin Kürt sorununda askeri çözüm ısrarının bir sonucu olduğunu söyleyen Demir, “Bugün de AKP hükümeti, askeri ve siyasi operasyonları sürdürerek yeni katlimaların ve ölümlerin zeminini güçlendirmeye devam etmektedir. Daha fazla kan dökülmeden bu ısrardan derhal vazgeçilmeli ve demokratik çözüm yolları açılmalıdır. Bugüne kadar yağan bombaların barış çığlıklarını dindiremeyeceği açıktır” dedi.

Açıklamadan sonra grup 10 dakikalık oturma eyleminden sonra dağıldı.

DERSİM’DE ÖĞRENCİLERDEN EYLEM

Dersim Üniversitesi’nde dersler boykot edildi. Mühendislik Fakültesi önünde biraraya gelen öğrenciler, fakültenin girişine siyah bez ve “Roboski Katliamı’nı unutmadık, unutmayacağız” pankartını açıp, “Roboski’yi unutmadık unutturmayacağız”, “Qoçkiri, Dersim, Mereş, Çorum, Sévas, Gazi, Roboski”, “Roboski soykırımdır”, “İnsanlık bir kez daha Roboski’de katledildi” dövizleri taşıdı. Çok sayıda öğrenci “Şehit namirin”, “Direne direne kazanacağız”, “Katiller Roboski’nin hesabını verecek” ve “Katil Erdoğan” sloganları attı. Katliamda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan öğrenciler, ardından yaptıkları açıklamada; Zilan, Dersim, Muğlalı Paşa Katliamı ve Maraş’ta görülen katliamcı zihniyetin son olarak Roboski’de kendini gösterdiğini belirtti. Açıklamanın ardından, Roboski katliamında yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 34 Kürt gencinin isimleri okunarak, hep bir ağızdan “Burada” diye cevap verildi. Öğrenciler, alkış ve sloganlarla dağıldı.

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde Roboski katliamının kınaması BDP İlçe binası önünde yapıldı. Anma öncesinde TOMA, akrep tipi zırhlı araçlar ve çok sayıda çevik kuvvet ekipleri ile parti binası çevresi polisler tarafından ablukaya alındı. “1. yıl dönümünde Roboski katliamını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” yazılı dev bir pankartın asıldığı anmada, BDP İlçe Başkanı Mahmut Kaya, Ahmet Arif’in “Vurulmuşum” adlı şiirini okudu. Kaya daha sonra Roboski’de katledilenlerin yoklamasını yaptı. Yoklama sırasında halk, hep bir ağızdan “burada” diye cevap verdi. Ayrıca “Faili belli Roboski katliamı” fotoğraf sergisi de açıldı.

BDP Ceylanpınar İlçe Örgütü üyeleri, Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle ilçe binası önünde açıklama yaptı. “Roboski onurumuzdur hesabı sorulacak”, “Robski’yi unutma, unutturma”, “Terörist kim?”, “Biz adalet diyoruz onlar rüşvet diyor” yazılı dövizlerin taşındığı açıklamada konuşan BDP İlçe Yönetici Mehmet Aydın, “Uçak devletin, bombalar devletin, vurulan Kürt gençleri” diyerek, Roboski katliamının “Kim vurduya” getirilerek, örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi.

Suruç’ta ise BDP İlçe binası ününde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Polis ablukasında altında açıklamayı yapan BDP Suruç İlçe Yöneticisi Tahir Yavuz Er, katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hiç bir adım atılmadığını söyledi. Er, devletin, hükümet yetkilileri ile beraber anaakım medyanın da adeta üç maymunları oynadığını belirti. Katliamın sorumluları yargılanmasını istediklerini altını çizen Er, “Katliamın failleri yargılanıp, cezalandırılmadığı sürece bugün olduğu gibi Suruç halkı başta olmak üzere tüm bölge halkının kepenkleri kapatarak, öğrenciler okula gitmeyerek, şoförler kontakları kapatarak, tepkilerini dile getireceğiz” dedi.

ANTEP ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ YÜRÜYÜŞ İLE PROTESTO ETTİ

Antep Demokratik Öğrenci Derneği (ADÖDER), Roboski katliamının birinci yıldönümüne ilişkin Antep Üniversitesi giriş kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İnşaat Fakültesi önünde toplanan yüzlerce öğrenci zılgıtlar ve ıslıklar eşliğinde yürüyüşe geçti. Siyah bir bez açan öğrenciler, “Roboski faşizme mezar olacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Roboskili anneler yalnız değildir” ve “Kürt halkı uyuma onuruna sahip çık” sloganları eşliğinde üniversitenin giriş kapısına kadar yürüdü. Burada açıklama yapan ADÖDER yöneticisi Tahsin Yalman, Roboski katliamını 1. yıldönümünde bir kez daha kınadıklarını belirtti. Yalman, devletin bilinçli bir katliam gerçekleştirdiğini söyledi. “Katledildiler çünkü ölümlere sebebiyet verenler ödüllendirildiler. Katledildiler çünkü ölenler sivil terörist itham edildiler. Katledildiler çünkü ölenlerin yakınlarına sadaka verildi. Katledildiler, çünkü kardeşlik naraları atanlar bugün halen devletin en üst kademelerindeler” dedi. Açıklamanın ardından katliamda yaşamını yitirenler anısına 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Amed’in Bismil ilçesinde polis ablukası altında yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Bismil Belediyesi Spor Kompleksi önünden polis kurşunuyla katledilen H.İbrahim Oruç Parkı’na doğru yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Polisin engelleme girişiminde bulunduğu yürüyüş BDP ilçe yöneticilerin devreye girmesiyle yapıldı. Açıklamanın yapılacağı H.İbrahim Oruç Parkı adeta polis ablukasına alındı. “Roboski katliamını lanetliyoruz” yazılı pankart taşındı. Burada açıklama yapan BDP Bismil İlçe Başkanı Nizamettin Azad, 34 Kürt gencini katleden devlet yetkililerinin, Roboskili analardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Katliam emrinin Başbakan Tayip Erdoğan, tarafından verildiğini söyledi.

Hazro ilçesinde Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle AKP İlçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Kepenklerin tümünün kapalı olduğu ilçede, BDP İlçe binasın önünde toplanan yüzlerce kişi “Roboski katliamını nefretle kınıyoruz” pankartı ve “Ben Uğurum, Ben Ceylanım, Ben Roboskiyim, Ben Kürdüm” ve “Tecrit değil çözüm, ölüm değil müzakere” dövizleri açarak, AKP İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Biji serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Şehid namirin” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca polis ve jandarma ilçenin giriş ve çıkışlarında yığınak yaptı. Yürüyüş ardından AKP İlçe binası önüne gelen halk burada Roboski’de yaşamını yitirenler, anısına saygı duruşunda bulunuldu. Burada bir konuşma yapan BDP Hazro İlçe Başkanı Şakir Dolan, bölgenin topraklarına 30 yıldan bu yana kan aktığını ve AKP’nin çözümsüzlükteki ısrarı bu kanın akmasına devam etmesine neden olduğuna dikkat çekti. Roboski katliamını gerçekleştirenleri nefretle kınayan Dolan, faillerin yargılanmayıp kendilerine ödül olarak madalya verildiğini hatırlattı. Dolan’ın ardından konuşan BDP İlçe Yöneticisi Mahfus Eruğ, Roboski katliamının emrinin Başbakan Erdoğan tarafından verildiğine dikkat çekilerek, “Türk devletinin işleyişi emir talimat sistemi, devlet teamülleri ve anayasa gereği savaş uçaklarının sınır ötesi operasyon emrini Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’ndan başka kimse veremez” dedi. Açıklamanın ardından halk alkışlarla dağıldı.

Lice’de de, Roboski katliamına ilişkin yürüyüş düzenlendi. BDP İlçe binası önünde başlayan yürüyüş, Diyarbakır Caddesi boyunca devam etti. Yürüyüş boyunca “Roboskişi unutma unutturma”, “Katiller halka hesap verecek”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. Karahasan Caddesi’nde son bulan yürüyüş ardından açıklama yapıldı.

BDP Ergani İlçe Örgütü üyeleri ise, binası önünde basın açıklaması yaptı. İlçe binası önünde toplanan yüzlerce kişi, “Roboski’de yaşanan katliamdır, unutmadık unutmayacağız, unutturmayacağız ” pankartını açtı. Katliamda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. “Katil devlet hesap verecek “, “Katil Erdoğan” sloganları arasında basın açıklaması yapan BDP Ergani İlçe Başkanı Mehmet Yergin, “AKP hükümetinin, Roboski’yi unutturmak için her türlü yargı gücünü kullanması bizim ne unutmamıza ne de unutturmamıza engel olacaktır” dedi.

KESK Nusaybin Temsilciliği üyeleri, Robsoki katliamı yıldönümü nedeniyle Barış Parkı’nda basın açıklaması yaptı. KESK’liler adına açıklama yapan Eğitim Sen Nusaybin Temsilcisi Abdullah Gökçe, Roboski köyünde 34 sivilin katledildiğini belirterek, “Katliamdan bu yana 1 yıl süre geçmesine rağmen ilk başlarda kurulmuş heyetler dışında hiçbir şey yapılmamış ve göstermelik bir soruşturma başlatılmış ancak tek bir adım atılmamıştır” diye ifade etti. Yapılan açıklamadan sonra KESK üyeleri, Roboski’ye doğru yola çıktı.

İSTANBUL’DA ÇHD VE ÖDH’DEN EYLEM

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, Roboski katliamının birinci yıldönümünde adalet istemek için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde biraraya geldi. “33 Kurşun’dan Roboski’ye katliamlar sürüyor katiller cezalandırılsın” pankartını açan avukatlar adına açıklama yapan Avukat Emine Şeker, “General Muğlalı 33 Kurşun olayından ötürü Kürt halkından özür dileyenler, kışlalardan adını kaldıranlar, Roboski’de 34 Kürt köylüsünü katlettiler. Bununla da yetinmediler, katledilenleri tebrik ettiler, yeni kışlalara isimlerini vermeye hazırlandılar” dedi. Katliamın açığa çıkmaması için dosyaya gizlilik kararı çıkarıldığına dikkat çeken Şeker, yetkili tek bir sivil bürokratın veya askerin sorgulanmadığına, tutuklanmadığına işaret etti. Şeker, “İşine gelince kozmik odalara girecek kadar bağımsızlaşan yargı, Roboski için Genelkurmay’dan tek bir belge alamadı” diyerek, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun konuya ilişkin hazırladığı raporu açıklamayı ertelemesine de değindi. Tablonun çok açık olduğunu belirten Şeker, “Roboski’de sadece katledilmedik, aynı zamanda adaletsiz de bırakıldık” diye konuştu.

ANKARA’DA KEFENLİ BASIN AÇIKLAMASI

Halkevleri, Roboski katliamının birinci yıldönümü nedeniyle Meclis Dikmen Kapısı önünde kefen giyerek, basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, Roboski’de yaşanan katliamının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatarak, katliamla ilgisi olanların açığa çıkarılmadığını söyledi. Günay, Roboski katliamının üzerinin örtülmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Roboski katliamı demokrasi vaatleriyle iktidara gelen AKP iktidarının Kürt sorununda sözde açılım politikalarının gerçek yüzünü gösterdiği noktadır. Kürt halkının kültürel ve siyasi hak taleplerini baskı ve savaşla bastırmaya çalışan AKP iktidarı katliamından siyasi olarak sorumludur. Katliamın sorumluları derhal hesap vermeli” dedi. Günay’ın açıklamasının ardından Halkevleri üyeleri kefenleri ile birlikte yere yatarak, katliamı protesto etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi üyeleri, Roboskî katliamının yıldönümüne dikkat çekmek amacıyla Adana Adliyesi’nin arka kapısında açıklama yaptı. “Roboski yas tutmuyoruz. Hesap soruyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya, İHD, KESK, HDK ve KURDİ-DER yöneticileri de destek verdi.

Batman Demokrasi Platformu öncülüğünde, basın açıklaması düzenledi. Atatürk Parkı önünde düzenlenen açıklamaya binlerce kişi katıldı. Parkın önünde biraraya gelen kitle, “Bugün günlerden Roboskî unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” pankartı açılarak, yaşamını yitiren 34 Kürt gencinin resimleri taşıdı. Kitle sık sık, “Katil devlet hesap verecek” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganı attı. Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Bülent Hatun, “Aradan geçen bir yıla rağmen bugüne kadar ne faillerin bulunmasına yönelik bir adım atıldı ne de vicdanları rahatlatacak bir özür dilendi” dedi.

Adıyaman Üniversitesi öğrencileri Roboski katliamını kınadı. “Ölümlere sessiz kalmayacağız Roboski’yi unutmayacağız” pankartı açan öğrenciler, sık sık “Roboskiyi unutma unuturma”, “Katil AKP hesap verecek”, “Roboski halkı yalnız değildir” sloganları attı. Öğrenciler adına açıklama yapan Müzeyyen Tabancı, katliamın üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek, bu geçen uzun zaman dilimi içerisinde canlı tanıkların ifadesi dahil her şeyin ortada olduğunu ama ortada olmayan tek şey ise adaletin kendisi olduğunu belirtti. Yapılan açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Siirt Üniversitesi Kampusu‘nde toplanan yüzlerce öğrenci, Roboski katliamını kınadı. “Roboski Katliamını Unutmayacağız, Unutturmayacağız” pankartının yanı sıra “Hepimiz kaçakçıyız, hepimiz Roboskiyiz”, “Katiller bulunsun hesap sorulsun”, “O düzenbaz düzeni lanetliyoruz” dövizlerini açan öğrenciler, sık sık “Şehit namirin”, “Erdoğan halka hesap verecek” sloganları attı. Merkez Kafeterya önünden Meslek Yüksek Okulu önüne kadar yürüyen öğrenciler, ilk olarak Roboski katliamını temsilen tiyatro oyununu sergiledi. Etkinlik düzenlenirken üniversite yönetimi tarafından basın mensuplarının içeriye alınmaması tepkilere neden oldu. Öğrenciler, bunun üzerine slogan ve alkışlar eşliğinde üniversite çıkış kapısına kadar yürüyerek, basın açıklaması yaptı. Öğrenciler adına açıklama yapan Selami Esen, katliamın katilleri yargılanılmayıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. BDP Dörtyol İlçe Örgütü önünde toplanan yüzlerce kişi, saat meydanında yapılan basın açıklamasına yürüdü. BDP il ve ilçe yöneticilerinin katıldığı basın açıklaması ile katliam kınandı. BDP İlçe Başkanı Aldülhamit Gümüş, sorumlularının açığa çıkılmasını istedi.

Mersin BDP İl Örgütü üyeleri de Akdeniz İlçesi Güneş Mahallesi’ndeki Barış Parkı’nda bir etkinlik düzenlemek istedi. BDP’lilerin etkinlik düzenleyeceği Güneş Mahallesi sokaklarında ve çevresi polis zırhlı, araç ve TOMA’larla kuşatıldı. Etkinliğe izin verilmemesi üzerine, park ve çevresinde toplanan halk, BDP Akdeniz İlçe binasına kadar yürüdü. BDP Akdeniz İlçe binasına geçtiğimiz gün yaşamını yitiren Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi’nin fotoğrafı ve siyah bez asılırken, burada konuşan BDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı Emin Uslu, Roboski Katliamı’nın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorumluların açığa çıkarılmadığını dile getirdi. Uslu, “Kürt sorununun demokratik çözümü için derhal diyalog ve müzakere başlatın. Tecritle katliamla bu sorunun çözülmeyeceğini artık bilmeniz gerekir” dedi.

Mersin’de Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri de sendika binasında basın açıklaması yaparak, Roboski katliamını kınadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*