Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Roboski için bir film: “Ağlama anne, güzel yerdeyim”

Roboski için bir film: “Ağlama anne, güzel yerdeyim”

“Her kürtaj bir Uludere’dir”

“TSK bu Ahmet’midir? Mehmet’midir? bilemez ki…”

“34 kişi figuran, kaçakçılığı meşrulaştırmayın”

Bu pervasızlıklar ile üzeri örtülmeye çarptılmaya çalışıldı Roboski katliamı. Ama istedikleri diledikleri gibi olmadı katliamın üzerinin örtülmesine izin verilmedi ve Roboski katliamı hesap sorma bilinciyle sürekli gündemde tutuldu, tutuluyor ve unutulmasına, unutturulmasına izin verilmiyor.

İşte bu çabalardan birisi: “Ağlama anne, güzel yerdeyim”

Şarkılarla Geçtim Aranızdan (Kazım Koyuncu için bir film), 19 Ocak’tan 19 Ocak’a (Hrant Dink cinayeti sonrası), Uçurtmam Tellere Takıldı (Ahmet Kaya için bir film), 16 Ton gibi ilgi çeken belgesel filmlere imza atan Ümit Kıvanç şimdi de Roboski katliamını anlatan, hatırlatan “Ağlama anne, güzel yerdeyim” isimli belgesel filmi ile seyircisinin karşısında.

“28 Aralık 2011’de, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde otuz dört köylü, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı jetler tarafından bombalanarak öldürüldü. Türk basını, devlet ne diyecek diye on küsur saat bekledi. Bu sırada köylüler yakınlarının parçalanmış cesetlerini taşıyorlardı. Üç gün sonra, sokak ve salon eğlenceleriyle yılbaşı kutlandı – hiçbir şey olmamış gibi. Gelmiş geçmiş en vicdansızca yılbaşı kutlaması herhalde buydu. Devlet, olayı soruşturup sorumluları yargılamadı; olay hakkında tatmin edici bir açıklama bile yapmadı. Mazlumder ile İnsan Hakları Derneği, olayın hemen ertesinde “Roboski Platformu” adı altında kampanya başlattı. “34 yalnız bir sayı değildir” görüşünden yola çıkan kampanya sırasında, ölenlerin kısacık -çoğu henüz yirmi yaşında bile değildi- hayat hikâyeleri yazıldı, dağıtıldı. İki derneğin desteğiyle çekilen bu filmde, “o gece”nin kısa bir öyküsü ile birlikte, esas olarak, otuz dört insanın hikâyesi yeralıyor.”

“Ağlama anne güzel yerdeyim”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*