Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 20. sayı çıktı

İşçi Meclisi 20. sayı çıktı

İşçi Meclisi’nin 20.sayısı “En büyük ihtiyacımız, Birlik, Dayanışma ve Mücadele” manşeti ile çıktı.

İşçi sınıfı yüksek sesle haykırmalıdır: Türkiye’nin Somali’de, Afganistan’da, Bosna’da… ne işi var? Bundan bizim bir çıkarımız olamaz! Bizi ölesiye sömüren, parıltılı binaları işçi mezarlarının üzerinde yükselten, çatlayana kadar çalıştıran, genç yaşta yaşlandıran, en verimli çağlarımızda alıklaştıran tekelci burjuva sınıfla ortak çıkarımız yoktur! Önce Libya’ya sonra da Suriye’ye sözde “demokrasi ihracı” için hazırlanan savaşa, hem de çok daha kanlı bölgesel savaşların ancak açılışı olacak bir savaşta bizim yerimiz yoktur!

1 Mayıs, dünya proletaryasının birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Biz işçiler, kadın işçiler, Kürt işçiler, emekçiler 1 Mayıs günü bunun için alanlarda olacağız. Olmakla kalmayacak, alanlara sığmayacağız. 1 Mayıs’ta tekelci burjuvaziye en sert mesajı vermek için, onun yeni saldırılara girişme cesaretini kırmak için örgütlenmeye hız verelim. 1 Mayıs’ı tek bir ordu gibi, iki dilde, Türkçe ve Kürtçe, ve tek ses, tek yürek kutlayalım!

İşçi Meclisi
20. Sayıda yer alan bazı yazı başlıkları ise şöyle.

Sınıfsal ve toplumsal sağlık reçetesi
: Tekellerin azami sömürüsü ve egemenliğinin olduğu yerde sağlıklı kalabilen bir işçiden, sağlıklı bir toplum ve birey yapısından söz edilemez. Bugün sağlık işçilerinde -ve işçi sınıfının diğer kesimlerinde- “Köle değiliz” sloganı sınıfsal bir öfke ve tepkiyle dile geliyorsa, bu sınıfın içerisinde bulunduğu çalışma ve yaşam koşullarından doğmaktadır

Esenyurt katliamı ve neoliberal işçi siyaseti: Sermaye birikimi yeni bir düzeye çıkarken emeğin de buna göre yeniden yapılandırılması ile birlikte, burjuva biçimsel korunmasına dönük kaçınılmaz bir eğilim de ortaya çıkar. Kapitalizmin yeni birikim düzeyine geçişinin zorunlu kıldığı bu kaçınılmaz eğilim, burjuvazinin korkunç emek tahribatı karşısında “vicdanının sızlaması”ndan filan kaynaklanmaz.

İşçi hareketinin abc’si: İşçi komite ve meclisleri
: Yeni işçileşme dalgalarıyla ne kadar genişliyorsa, derinleşen işbölümüyle ne kadar çeşitli kesimlere ayrışıyorsa o kadar toplumsallaşan proletarya hareketi, ancak buna uygun çoklu ve çok biçimli, esnek ve dinamik, kapsayıcı ve harekete geçirici yeni örgütlenme biçimleri içinde gelişebilir.

Çelik’in Çeliknaz ile evliliği ve 8 Mart: Sinan Çetin, şimdi de karşımıza, Arçelik’in reklâm robotu Çelik’i bir “kadın robot” olan Çeliknaz ile evlendirme cin fikri ile çıktı! Arçelik’in bu yeni reklâm kampanyasının mesajı da “teknolojinin tasarım ve zarafet ile evliliği” diye sunuluyor.

Kadın olmak zor masallarda bile… :
Pamuk prenses, yedi cücelerin hayatına adımını atar atmaz evin temizliği, yedi cücelerin elbiselerinin yıkanması, yemeklerinin yapılması işlerini yüklenir. Madende çalışan yedi cücelerin emeğinin yeniden üretimi işini yaparak kendisini kabul ettirir ve yedi cücelerin hayatında ancak böyle var olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*