Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » PTT direnişi 25. gününde

PTT direnişi 25. gününde

PTT taşeron işçilerinin İstanbul’da Topkapı AVPİM önünde kurdukları çadırda sürdürdükleri eylemleri 25 gündür devam ediyor.
29 Ocak günü saat 13.00’te direnişçi işçiler AVPİM önünde bir eylem-etkinlik gerçekleştirdiler. İlk olarak direnişteki PTT işçilerinden Celal Ünlütürk süreci ve eylemleri hakkında bir konuşma yaptı. Ünlütürk konuşmasında İstanbulluları postacılarına sahip çıkmaya davet etti. Ardından PTT işçileri adına basın açıklamasını Cafer Kalak okudu. Açıklamada şunlar yer aldı. “Direnişimiz 25. gününde ilk günkü coşkusuyla devam ediyor. Direnişe başladığımız ilk gün ifade ettiğimiz gibi bizler sadece işe geri iademizin yapılması talebi ile direnmiyoruz direnişimizin temel talebi işçi sınıfına dayatılan kölece çalışma ve yaşama koşullarının düzeltilmesidir. Taşeronluk adı altında dayatılan kölelikle hiçbir hakkımız verilmeden çalışmaya zorlanıyoruz. Taşeronluk dayatması ile sosyal hak ve güvenceden yoksun, düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyoruz. Bizlere dayatılan bu kölelik koşulları şimdi tüm işçi sınıfına dayatılmaya çalışılıyor. Meclis’te görüşülmeye başlanan torba yasa bizlere kölelikten başka hiçbir şey sunmuyor. Tüm çalışanların iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen bu uygulama ile can bedeli kazanılmış haklarımızı tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bizler bu dayatmaları taşeronluk adı ile yıllardır yaşıyoruz. PTT Genel Müdürü Osman Tural, PTT sanki babasının malıymış gibi bizi tehdit ederek “Sizi bu kapıdan içeriye sokmam” diyor. Şunu bilmeliki Osman Tural’da yolcudur. Bizlere karşı süren bu saldırılara karşı her alanı işgal, grev, direniş alanlarına çevirelim.”

PTT işçileri mücadele taleplerini ise şöyle sıraladılar:

A-taşeron çalışma yasaklansın.
B- Taşeron işçiler kadroya alınsın.
C- PTT’nin AŞ’ye dönüştürülerek özelleştirme adıyla peşkeş çekilmesi durdurulsun.
D- İşten atılanlar geri alının. Herkese iş tüm çalışanlara iş güvencesi sağlansın.
E- Torba yasa da yer alan işçi ve emekçilerin kırıntı düzeyinde ki haklarını dahi yok eden, uygulamalar yok edilsin.
F- İşçi ve emekçielrden kesilen primlerle oluşan işsizlik sigortası fonunun patronlara peşkeş çekilmesi sonlandırılsın.

Yapılan basın açıklamasının ardından Adalılar grubu mini bir müzik dinletisi yaptı. Adalılar’ın seslendirdiği ezgiler ile halaylar çekildi. Dinletinin ardından eylemciler topluca direniş çadırına geçerek direnişçi işçilerin konuğu oldu.
PTT işçileri kazanana dek mücadelemiz sürecek diyerek tüm sınıf kardeşlerini dayanışmaya çağırıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*