Anasayfa » DÜNYA » Polonya’da kitlesel işçi eylemi

Polonya’da kitlesel işçi eylemi

Hafta sonu Varşova’da toplanan 100 bine yakın işçi, hükümeti protesto etti. Son yıllarda Polonya’da yapılan en kitlesel eylemde hükümetin neo liberal politikaları hedefe çakıldı. Dayanışma Sendikası (Solidarnosc) ve Sendikal Birlik (OPZZ) öncülüğünde gerçekleşen eylemde, emeklilik yaşının 65’ten 67’ye yükseltilmesi ve çalışanların haklarının kırpılması protesto edildi.

Son yıllarda Polonya ekonomisinin büyüme oranlarında ki yükseliş işçi sınıfı cephesinde yaşam koşullarında iyileşme sağlamaktan öte daha da dibe vuran yaşam koşulları yarattı. Hükümetin işçilere karşı bu saldırgan politikalarına karşı sendikaların talebi asgari ücretin yükseltilmesi, emeklilik yaşının düşürülmesi ve daha iyi bir sağlık sigortasının ve anayasadaki değişikliklerin halk oyuna sunulması yer aldı.

Eylemlere katılan yazar Daniel Passent, “Hükümet büyüme, yatırımlar ve ekonomik reformlar hakkında konuşurken geçiş sürecinin kaybedenlerinden hiç söz edilmiyor” dedi.

Donald Tusk başbakanlığındaki liberal hükümetin istifasını isteyen işçiler, hükümeti yalancılık ve yolsuzlukla suçluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*