Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Polis tekrar saldırıyor, binler Taksim’de çatışıyor!

Polis tekrar saldırıyor, binler Taksim’de çatışıyor!

17.38 Harbiye Elmadağ yönünde dumanlar yükseliyor. Bu bölgede ve Tarlabaşı’nda yer yer çatışmalar sürüyor. Direnişçiler gaz bombalarına taşlarla karşılık veriyorlar.

15.50 Talimhane’nin ara sokaklarında polisle direnişçiler arasında küçük çatışmalar var. Taksim meydanı ve Harbiye’de de çatışmalar küçük çaplı olarak sürüyor.

15.30 Sabah saatlerinde polis saldırısında kafasından yaralanan Evren Köse Şişli Etfal Hastanesi’nde ameliyata alındı. Doktorlar Köse’nin durumunun kritik olduğunu belirttiler.

15.30 Eğitim-Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi saat 19.00’da Taksim çağrısı yaptı.

BDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel mecliste “Artık size ‘Edi bese’ diyoruz. Bu direnişi durduramayacaksınız. Gezi Parkı direnişini selamlıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile birlikte 20 milletvekili geceyi Gezi Parkında geçireceklerini açıkladılar.

14.40 Çok sayıda devrimci parti ve örgüt Taksim inşaat alanı içerisindeler. “Satılmış medya!” sloganı atılıyor.

14.00 Polisin Gezi Parkının içindekilere de saldırmasına gösterilen kararlı direniş sonucu polis çekilmek zorunda kaldı.

13.56 Polis yoğun gaz bombası atışı ile merdivenlere dek gelmiş durumda. Göstericiler “Polis dışarı” sloganı attılar.

13.52 Polis saldırısına karşı Gezi Parkındaki binlerce kişi “Polis dışarı” sloganı atmaya başladı.

13.30 Polis Çağlayan Adliyesi’nde avukatlara saldırdı. Basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara saldıran polis İsmail Demirci ve Hüseyin Kaçmaz’ı gözaltına aldı.

Polis Gezi Parkına da gaz bombası atıyor.
gezizz

Taksim Dayanışması, hareketi bölmeye çalışan devlete ve polis operasyonuna karşı net ve kararlı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Taksim Gezi Parkı’na 14. Gününde, Gezi Parkı için direnenlere yanıt yine polis panzeri ve gazla geldi!
10 gün önce sabah 05.00’te Gezi Parkına yapılan polis baskını ile bugün yapılan arasında sadece saat farkı bulunuyor. Bu kez 07.00’de yapılarak fark yaratılan polisin Taksim’in fethi harekatında yine onlarca yaralı ve toplumu endişeye sevk eden bir polis ablukası var.
Polis ablukasının olduğu yerde demokrasiden, diyalogdan söz edilemez.
Taksim Dayanışması’nın yurttaşlarımızın ortak dileği haline gelen taleplerine hiçbir yanıt verilmemişken, İki haftadır omuz omuza her türlü dayanışmayı gösteren Gezi Parkı direnişçileri arasında parkçı-marjinal ayrımı yapılmasından medet umuluyor.
Kimse parkına ve yaşamına sahip çıkanları ayrıştırmaktan medet ummasın. Biz bir arada durmaya ve haklı, meşru taleplerimizi dayanışma ile örmeye devam edeceğiz.
Oysa, Taksim Gezi Parkı’nı betonlaştıracak proje ortaya çıktığı günden bu yana kamuoyu oluşturma adına mücadele eden, parkına ve meydanına sahip çıkan, iş makinalarının önüne yatan, parkta sabahladığı için polis şiddetine maruz kalan; gece gündüz Taksim başta olmak üzere ülkenin her yanında parkı ve yaşam alanlarını savunanlara yönelik polis şiddetini kendisine yapılmış olarak kabul eden milyonlarca yurttaşımızın duygu ve taleplerini yansıtan TAKSİM DAYANIŞMASI olarak; mücadelemizin karalanmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.
Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, Taksim Dayanışması heyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşmüş ve taleplerini kendisi aracılığıyla hükümete iletmiştir. Bu görüşmenin ardından iletilmiş taleplere dair hiçbir açıklama yapılmamışken yeni ve nasıl oluşturulduğu belirsiz bir heyetle görüşmek, samimi bir diyalog çabasından ziyade kamuoyunu yanıltmaya ve milyonların günlerdir ülkenin dört bir yanında haykırdığı meşru ve demokratik taleplerin altını boşaltmaya yöneliktir. Bu gün yapılan polis çıkarması ise iktidarın niyetini ve halka karşı tutumunun en açık ifadesidir.
Talepler ortadadır. Muhatap bellidir. Taksim Dayanışmasıdır.
İki haftadır, şiirleri, şarkıları ve sloganlarıyla bir arada halay çeken, kadını genci, lgbt bireyi, emekçisi, inananı ve inanmayanıyla Taksim gezi parkı ve alanında demokratik tepkisini gösteren yüzbinlerin, başta Kızılay olmak üzere ülkenin 77 ilinde sokakta talepleri haykıran milyonlarca yurttaşımızın taleplerini reddeden, kendi yurttaşlarını tehdit eden, alternatif mitingler düzenleyerek toplumsal kutuplaşmayı arttırmaya çalışan AKP iktidarından endişeliyiz.
Parka karşı beton kışla, toplumsal barış talebine karşı polis saldırısı ve alternatif miting dışında somut adım atmayanların çok büyük bir vebal altına girdiklerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.
Bir kez daha yinelemek istiyoruz. Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla polisi karşı karşıya getirmekten vazgeçin. Gözaltına alınanları serbest bırakın, iki haftadır süren polis şiddetinin sorumlularını görevden alın ve ilk ve en temel talebimiz olan GEZİ PARKININ 1 METREKARE OLSUN BETONLAŞTIRILMAYACAĞINI, PARK OLARAK KALACAĞINI RESMİ OLARAK AÇIKLAYIN…
Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında sahip çıkılarak meşruluğu tartışılmaz bir hal alan, açtığımız davalar ve uluslararası evrensel hukuk kriterleri açısından da en temel insan hakları ve demokrasi kriterleri açısında hukukiliği tartışılamayacak olan taleplerimizin takibinde ısrarcıyız.
Gezi Parkına, Taksime sahip çıkan gençlerin, meydanları dolduran kadınların, gece gündüz nöbet tutanların, evinden kalbiyle destekleyenlerin yani halkın talepleri karşılanana kadar, toplumsal barışa yönelik adımlar atılıncaya kadar buradayız. Taleplerimiz görülünceye, somut adım atılıncaya kadar parkımıza ve meydanlarımıza tüm yurttaşlarımızla birlikte büyük bir dayanışma ile sahip çıkmaya devam ediyoruz.
Saat 19.00’dan itibaren taleplere sahip çıkanları bekliyoruz.
Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz. #direngeziparki#direnturkiye

TAKSİM DAYANIŞMASI

Açıklamada saat 19.00’da herkes Taksim meydanına çağrıldı. Toplanan kitle, daha önce penguen belgeseli gösteren, şimdi ise Erdoğan’ın konuşmasını vererek alanı göstermekten sıyırmaya çalışan medyayı protesto ediyor.

Polis Taksim meydanından çekiliyor. Taksim Dayanışması’nın çağrısı doğrultusunda kitleler akın akın Taksim meydanına akıyor. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Katil polis Taksim’den defol!”, “Taksim bizim, İstanbul bizim!” sloganları yayılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*