Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Plazada Can Pazarı

Plazada Can Pazarı

Plazalarda gün geçmesinki sermayenin kar hırsı yüzünden bir iş cinayeti yada yaralanması haberi gelmesin. Özelliklede plazalarda güvenlik ve temizlik işlerinde taşeronluğun ulaştığı korkunç boyut bu iş cinayetlerinin dahada artmasından başka birişe yaramıyor.

Diyarbakırda Çeysa Plaza’da temzilik işçileri cam temizliği yaparken iyi konumlandırılmayan asansörün kaymasından dolayı 5. katta düşme tehlikesi yaşadılar.

Temizlik işçileri asansörün mazotunun bitmesi nedeniyle aşağıya indirilemedi. İtfaiyenin geldiği ana kadar korku içinde bekleyen işçilerin üzerinde iş kıyafetlerinin ve emniyet halatının bulunmadığı görüldü. Yarım saatten fazla süren bekleyiş sırasında işçiler çığlık atarak yardım istedi.

Adil Demir adlı işçi , “Camı temizliyorduk. Afişi çekerken tekerler kaydı ve orada mahsur kaldık. Mazot da bittiği için bir süre indirilemedik. Çok korktuk, öleceğimizi sandık bir an. Perişan olduk” dedi. Ali demir nakliye şirketinde sigortasız çalışan birtaşeron işçi.
Diğer işçi Mehmet Hanifi Kaya ise, şunları aktardı: “Afişi tam sökerken asansör kaydı ve mazot olmadığı için indirilemedik. Neredeyse ölecektik. Sigortasız çalışıyorduk. Eğer ölseydik kimsenin umurunda olmazdı.”

Plazada sermayenin bir iş cinayeti girişimi daha can kaybı yaşanmadan atlatıldı. Ancak işçiler her zaman böyle şanslı değiller. İş cinayetlerinin son bulması ise işçi sınıfının örgütlü mücadelesinden geçmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*