Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Petkim’de sendikacı ve temsilciler gözaltına alındı, direniş sürüyor

Petkim’de sendikacı ve temsilciler gözaltına alındı, direniş sürüyor

Petkim’de patron dayatmalarına karşı mal giriş çıkışını engelleyerek fabrikada bekleme eylemi yapan işçilere patron ve devlet baskıları artıyor.

Patron işyeri temsilcilerini disipline sevkedip cezalar keserken, polis sendikacı ve işyeri temsilcilerini gözaltına aldı. Soruşturma ve cezaların gerekçesi olarak Petkim Patronunun “Petkim Benim” adlı sözde işçilerden öneri alma adı altında işçileri manipule etme sistemine girişin engellenmesi gösterildi.

Fabrikayı terketmeyen işçilerin fabrika yemekhanesinde iftar açması, patron tarafından engellendi. İşçiler yemeklerini dışardan getirtmek zorunda kaldı.

Patronun içeriye mal yüklemek üzere kamyonları zorla sokmaya kalkışması ise işçiler tarafından engellendi. Çevik Kuvvet polisi fabrikaya girerek, kamyonları engelleyen işçileri dağıtmaya çalıştı. Gerilimli bir bekleyiş sırasında işçiler sloganlarla kamyonları engellemeye devam etti.

Polis sendika yöneticileri ve işyeri temsilcilerini gözaltına aldı. Petrol-İş Aliağa Şube yöneticileri ve işyeri baştemsilcisi ve diğer temsilciler, toplam 14 kişi gözaltına alındı. Bazı sendikacı ve temsilciler yere yatırılarak ters kelepçe takıldı. Aliağa İlçe Emniyetine götürüldü.

Saldırı ve gözaltı haberi üzerine işçi aileleri de fabrikaya geldi. İşçiler ve aileleri “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “PETKİM işçisi yalnız değildir” sloganlarını attı. İşçiler tekrar fabrikada beklemeye geçerken, çok sayıda sendika ve kitle örgütünden temsilciler de fabrika önünde dayanışma için beklemeye başladı.

Gözaltılar gece 3.00’de bırakılarak tekrar Petkim’e geldiler. Fabrikadaki işçiler sendikacı ve temsilcileri “Birlik mücadele zafer”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları ile karşıladı. Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar da fabrikaya geldi.

Petkim’de çalışan vardiyalar, çıkıştan sonra fabrikayı terketmeyerek, fabrikadaki toplu bekleyişi sürdürüyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*