Anasayfa » DÜNYA » PCPC’nin Katalonya açıklaması

PCPC’nin Katalonya açıklaması

Katalonya Halkın Komünist Partisi’nin (PCPC) Katalonya açıklaması:

“1. PCPC Katalonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanını tanır. Çünkü bu 1 Ekim’de yapılan referandumun sonucunun gereğidir. PCPC olarak daima halkların kaderlerini tayin hakkının kesinlikle vazgeçilmez olduğunu savunduk ve bu Katalan halkı için de geçerlidir.

PCPC ve kardeş partimiz PCPE (İspanya Halklarının Komunist Partisi) birlikte İspanya da konfederal karekterde bir sosyalist cumhuriyeti (İspanya devletindeki demokratik ulus ve halkların gönüllü birliği) önerisini savunduk. PCPC Katalan halkının isteğini ve demokratik hakkını tanımak, onun bağımsızlığını yaşamasını, İspanya devletinden özgür uluslar ve halklardan oluşan bir ulus yaratmak konusundaki tarihsel yetersizliğini defalarca kanıtlamış oligarşiye ve merkezi hükümete karşı savunmak zorundadır. Bugün merkezi iktidarın uluslararası Nazi faşizminin desteği ve silah zoruyla 2. İspanyol Cumhuriyeti’ne karşı başarı kazanmış olan Franco rejiminin sadık bir devamcısı olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

2. PCPC bu günden itibaren, Katalan Cumhuriyeti’ni emperyalist oluşumlar (Nato, Avrupa Birliği, Euro) içerisinde tutma hedefinde olan Katalan Burjuva sınıflarına alternatif olarak, -en derin şekilde enternasyonalist- Sosyalist Katalonya Cumhuriyeti’nden söz edecektir/konuşacaktır. Sınflar savaşının bu yeni çerçevesi içerisinde Katalan işçi sınıfının baş düşmanı Katalan Burjuvazisi ve Avrupa tekelleri olacaktır. Katalan burjuvazisi, Katalan işçi sınıfının baskı altında tutlup sömürülmesi amacıyla bir çok yasa ve kararda İspanyol burjuvazisini destekledi.

3. PP hükümeti ve onun iradesine tabi olan PSOE ve Ciutedans’ın desteğiyle, Rajoy’un da halihazırda açıkladığı; İspanya anayasasını 155. maddesinin uygulanarak Otonom bölge hükümetinin ve başbakanının görevden azledilmesi, parlementonun fesh edilerek 21 Aralık’ta yeni parlamentonun belirleneceği seçimin yapılacağı gibi gelişmelerden hareketle, PCPC bütün işçi ve halk katmanlarını demokratik Katalan kurumlarını ve kendi sınıf çıkarlarını savunmaya çağırıyor. Rüşvetçi, müsrif monarşi rejiminin saldırı ve İspanyol devletinin baskı güçlerine karşı örgütlenmek, harekete geçmek için büyük bir halk ve işçi hareketi zorunludur.

4. PCPC ortaya yeni çıkan bugünkü koşullar altında işçi ve halk cephesi önerisini açıklayacağı 2. olağan üstü kongresini 13 Ocak 2018 tarihinde toplayacaktır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*