Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Paris’te direniş ve genel grev (güncelleniyor)

Paris’te direniş ve genel grev (güncelleniyor)

Fransa’da sarı yelekliler, kırmızı yelekli sendikalı işçilerin genel greviyle birlikte, yeniden sokaktalar. 

Fransa’da mali oligarşik burjuvazi ve devleti, vargücüyle bugünkü eylemi erteletmek için çabaladı. Ancak sarı yeleklilerin direncini kıramadı. 

Sarı yelekliler tam tersine çıtayı yükselterek, 41 temel talepleri için halk referandurumu istemini yükseltti. Yılbaşı için de ayrıca yine eylem çağrıları yapıldı. 

Bugün Fransa çapında yine kitlesel eylemler ve çatışmalar bekleniyor. Paris’te eylemci kitlesi giderek gençleşiyor. Grev ve boykot yapan çok sayıda üniversitenin ve lisenin öğrencileri de eylemlerde yer alıyor.  Demiryolu işçileri, dün geceden itibaren kırmızı sendika önlükleriyle ateşler yakarak bugünkü eyleme hazırlandı. 

Şu anda Paris’te polis ve özel harekat timleri yine Champs Elysees meydanını yoğun abluka ile kapatmış durumda. Kitleler, meydan çevresindeki yollarda toplanışını sürdürüyor.  

Devrimci Proleterya “Yarım kalmış bir düşü tamamlamaya geldik: Yaşasın Paris Komünü” pankartıyla eylemde yerini alıyor. 

Bu kolda en önde demiryolu işçileri, ardında öğrenciler var. 

Bu arada Fransa’nın bir çok kentinde kitlelerin ateşe verdikleri barikatlarla yol blokajları var. 

Paris’te bir yandan Champs Elysees meydanına kitlelerin yürüyüşleri sürerken, meydana çıkan bazı caddelerde çatışmalar başladı. (TSİ 13:32 Fransa saati ile 11.32) 

Champs Elysees’de yoğun polis ablukası var.  Meydana ana giriş dışında tüm yan yollar polis tarafından tutulmuş durumda.

Fransız solu ve sendikaların bulunduğu kortejin bir bölümü , Champs Elysees meydanı yerine Republique meydanına doğru, ters yönde yürüme kararı aldı.  

Devrimci Proletarya’nın da bulunduğu bir kesim sarı yelek eylemlerinin simgesi olan Champs Elysees’den vazgeçilmesini doğru bulmadı. Champs Elysees caddesine giren, içinde Devrimci Proletarya’nın da olduğu 3-4 bin kişilik bir kesim birlikte hareket etme ve meydanı zorlama kararı aldı. (TSİ 14:29 Fransa saati ile 12:29) 

Champs Elysees’ye pankartla girmeyi başaran tek grup Devrimci Proletarya oldu. Ancak kitleler de toplanmaya devam ediyor. Şu anda buradaki kitle 10 bin kişiyi buldu. Bekleyiş devam ediyor. (TSİ 15:00)Şu anda çatışmalar başladı. Champs Elysees’de  polisler kitleyi dağıtmaya çalışıyor,  ara sokaklarda girmek isteyenleri engelliyor. Devrimci Proletarya grubu,  bir  barikatı açıp girdi, polis saldırısı altındaki kitleye de bir yol açıldı.  Polisler tekrar saldırıyor,  eylemciler bazı binalarda savunma yapıyor,  ara sokak girişlerinde yer yer çatışmalar devam ediyor. (16:46) 

Devrimci Proletarya’dan bir eylemci bacağından yaralandı. Şu anda sağlıkçılar müdahale ediyor. (17:07) 

Eylemci gruplar ile polis arasında yer yer çatışmalar devam ediyor. Ancak kitle sayısı zayıf ve yavaş yavaş çekiliyor. 

A l’instant, les Gilets Jaunes passe le barrage des forces de l’ordre. Suivez l’instagram officiel des Gilets Jaunes « Giletjaune2018 » https://www.instagram.com/giletjaune2018/ afin de rester informés de toutes nos actualités et de voir toutes nos vidéos que les médias vous cache. #giletjaune #giletsjaunes

Gepostet von Gilet Jaune 2018 am Samstag, 15. Dezember 2018

Paris'ten CANLI/ LIVE from Paris:Sarı Yelekliler'e Champs-Élysées'de polis saldırısı. Bir Turkiyeli direnişçi de ayagindan polisin attigi kaldirim tasi ile yaralandi! #GiletsJaunes #Acte5 #YellowWests#LIVE #Paris #France #EnDirect #Canlı #14décembre #Giletsjaunes #Giletsrouges #Fransa #Parisprotests #ChampsElysees #ArcDeTriomphe

Gepostet von Seyri Sokak am Samstag, 15. Dezember 2018

Gepostet von Proletariat Rèvolutionnaire am Samstag, 15. Dezember 2018

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*