Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Pakistan: Tekstil fabrikalarını güvenli hale getirin

Pakistan: Tekstil fabrikalarını güvenli hale getirin

Pakistan’da, Karaçi’deki bir konfeksiyon fabrikası ile Lahor’daki bir ayakkabı fabrikasında 11 Eylül’de çıkan yıkıcı yangınlarda 300’den fazla işçi öldürüldü.

Çeşitli raporların ortaya koyduğuna göre, işçiler yangından kaçamadılar çünkü fabrika binaları temel yangın güvenliği standartlarından ve acil çıkış kapılarından yoksundu.
Karaçi’de, Hub nehri yolundaki Sindh Endüstriyel Ticaret arazisinde (SITE) kurulu bulunan Ali İşletmeleri’nde çıkan yangın 289’dan fazla işçiyi öldürdü. İşçilerin çoğu, bodrumda sıkışıp kaldıkları için boğularak öldü. Çok sayıda işçi, kurtulmak için binadan atladıkları için ciddi yaralanmaya maruz kaldı.

Fabrikanın yasadışı olarak kurulduğu, işçiler hükümet makamlarına kaydedilmediği ve yazılı sözleşmeye sahip olmadıkları için de ölen işçileri tespit etmenin oldukça zor olduğu bildirildi.

Lahor’daki dört katlı bir ayakkabı imalat biriminde çıkan diğer bir yangında ise 25 işçi öldürüldü.

Uluslararası IndustriALL sendikası Pakistan’daki sendikalarla birlikte, hükümetin öldürülen işçilerin ailelerine 5 milyon rupi (53.000 dolar) ve yaralanan işçilere 2 milyon rupi (21.000 dolar) tazminat ödenmesinin yanı sıra, işçilerin maaşlarının ödenmeye devam edilmesini talep ediyor.

Sendikalar ayrıca, işverenin hükümet tarafından tutuklanarak cinayetten yargılanmasını ve işçilerin sağlık ve güvenliğini sağlamakta başarısız olan çalışma ilişkilerinden sorumlu resmi kurumlar ve hükümet makamlarına karşı harekete geçilmesini talep ediyor.

Pakistan başbakanına bu talepler konusundaki desteğinizi belirten mesajınızı labourstart adresinden bugün gönderin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*