Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » KOÜ’de işçiler rektörle görüştü

KOÜ’de işçiler rektörle görüştü

Kocaeli Üniversitesi’nde sürdürkleri direnişleri, sık sık baskı ve saldırılara maruz kalan sağlık emekçileri, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu ile görüştü

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu ile üniversitede yapılan görüşmeye TTB Merkez Konsey Başkanı Özdemir Aktan, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Dev Sağlık-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi Talat Tunç katıldı. Yapılan toplantıda işten çıkartılan işyeri temsilcisi Eyüp Dalboy’un işe iadesi, 3 Temmuz’da sonuçlanan mahkeme kararına göre taşeron işçilerin kadroya alınması ve yaklaşık 6 aydır üniversitede yaşanan gözaltı, sürgün ve tehditlerin sona erdirilmesi talep edildi.

Görüşmenin ardından heyet, saat 12.00’da hastane bahçesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, rektörün taşeron çalıştırmak istemediğini, nisan ayında sonlanaca ihale sonucunda yeni bir ihale yapmayacaklarını söylediğini aktardı. Rektör Komsuoğlu’nun Eyüp Dalboy’un işe iadesi için mahkeme kararını bekleyeceklerini söylediğini belirten Çerkezoğlu, baskıların da son bulacadağını ifade etti.

Basın açıklamasında DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu da söz aldı. Taşeron çalıştırmanın yasaklanması gerektiğinin altını çizen Serdaroğlu, DİSK olarak kıdem tazminatlarına dokundurtmayacaklarını dile getirdi ve Dev Sağlık-İş’i yürüttüğü mücadeleden ötürü tebrik etti.

TTB Merkez Konser Başkanı Özdemir Aktan da sağlık hizmetinin bir bütün olduğunu ve tüm sağlık çalışanlarının iş güvencesi olması gerektiğini söyledi. Dev Sağlık-İş’in taşeron karşıtı mücadelesinin anlamına işaret eden Aktan, sağlık hizmetinin parasız ve ulaşılabilir olmasının önemine vurgu yaptı.

Basın açıklamasında Tıp Fakültesi öğretim görevlilerinden Onur Hamzaoğlu, Nilay Etiler, Cüneyt Özkürkçügil ve Cengi Erçin ile, KESK Kocaeli Şubeler Platformu, Kocaeli Tabip Odası, Halkevleri, EMEP, ÖDP, BDP ve Öğrenci Kolektifleri de destek verdi.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*