Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Özgürlük Yürüyüşünüzü Selamlıyoruz”

“Özgürlük Yürüyüşünüzü Selamlıyoruz”

BDP tarafından Suriye Kürtleriyle dayanışma amacıyla düzenlenen “Özgürlük Yürüyüşünüzü Selamlıyoruz” mitinglerine on binlerce kişi katıldı.

YÜKSEKOVA

Yüksekova’daki mitinge katılacak heyet Yüksekova’ya 20 kilometre uzaklıkta bulunan Şekîtan Köprüsü’nde çok sayıda kişi tarafından karşılandı. Konvoy eşliğinde ilçe merkezine giren heyet Oslo Oteli’nin önünde PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK, KCK bayraklarıyla ve davul ve zurnalarla başka bir grup tarafından karşılandı.

Miting alanını dolduran 10 binlerce kişi ellerinde bulunan yeşil, sarı ve kırmızı flamalarla alanda renkli bir tablo oluşturdu. Mitinge, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, Hakkari BDP milletvekilleri Adil Kurt ve Esat Canan da katıldı.

CİZRE’DE POLİS MÜDAHALESİ

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde “Özgürlük yürüyüşünü selamlıyoruz” mitinginin yapılacağı Nur Mahallesi’nde binlerce kişinin miting alanına girmesini engellemek isteyen polis, kitleye 7 zırhlı araçla müdahale etti. Gaz bombalarıyla miting alanını gaz bulutu içinde bırakan polislere, ses bombası, havai fişek, molotof ve taşlarla karşılık verildi. Binlerce kişinin direnişi karşısında geri çekilen polisler, miting alanına giremedi. Uzun süren çatışmaların ardından polisler geri çekilirken, takviye birliklerinin gelmesiyle polisler ikinci kez saldıraya geçti. Miting alanına giden bütün yollara barikat kuran kitle ile polisler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Polisler gerçek silahlarla mitinge ikinci kez müdahalede bulundu. Çatışmalarda yoğun gaz bombaları kullanıldı. Gerçek silah seslerinin yükseldiği Cizre İlçesi’nde bütün sokaklarda kitle ve polis arasında çatışma yaşanıyor.

MARDİN

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde Newroz Alanı’nda düzenlenecek olan “Özgürlük yürüyüşünüzü selamlıyoruz” mitingi nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren polis ablukası yaşanırken, miting saatinin yaklaşmasıyla İpek ve Cumhuriyet mahalleri ile Özgürlük Meydanı’nda binlerce kişi toplanmaya başladı. Yoğun polis önlemine rağmen halk yürüyüş kollarına akın etti. İçişleri Bakanlığı’nın yasaklanma kararına rağmen Mardin ve ilçelerinden gelen binlerce kişi miting alanına giriş yaptı.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde düzenlenecek olan “Özgürlük yürüyüşünüzü selamlıyoruz” mitingini desteklemek amacıyla sabah saatlerinden itibaren Şırnak, Cizre ve İdil esnafı kepenk açmadı. Miting saatinin yaklaşmasıyla yurttaşlar Şırnak il ve ilçelerinden yüzlerce araçla Cizre ilçesine giriş yaptı. Polis ablukasına rağmen Nur Mahallesi’nde gerçekleşecek miting için Cizre halkı mahallelerde toplanmaya başladı.

KIZILTEPE

BDP tarafından Kızıltepe Newroz Alanı’nda düzenlenen “Özgürlük Yürüyüşünüzü Selamlıyoruz” mitingi için binlerce kişi miting alanına girdi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yasaklanan miting nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren kentin birçok alanı ablukaya alındı. İlçelerden gelen binlerce kişi barikatları aşarak mitingin yapılacağı Newroz Alanı’na ulaştı. Yürüyüşe BDP’li milletvekilleri Halil Aksoy, Özdal Üçer, BDP Mardin İl Eş Başkanları Şaban Karakaş ve Sihem Elveren Alp, BDP Kızıltepe İlçe Örgütü, ilçe ve belde belediye başkanları, MEYA-DER, KURDİ-DER, TUHAD-FED ve binlerce kişi katıldı. Miting alanına girişler devam ediyor.

DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*